Za Novaka Đokovića je završen Australijan open. Srpski teniser neće doći do željenog 25. grend slema u Melburnu, pošto je u polufinalu morao da preda meč Aleksandru Zverevu zbog povrede.
Srpski teniser doživio je “kidanje” mišića u četvrtini finala protiv Karlosa Alkarasa.
Odmarao je potom dva dana i nadao se da će uz tretmane biti spreman za polufinale – ali nije bio. Poslije jednog seta bio je primoran da se preda.
– Nisam udario loptu poslije Alkarasovog meča, uradio sam se što mogu da se oporavim, da saniram rupturu. Lijekovi, zavoj, rad fizioterapeuta, pomoglo mi je do nekog nivoa, ali u prvom setu sam osjetio bolove i nisam mogao da izdržim. Možda bih izdržao još pola seta ili set da sam osvojio prvi set, ali… Znao sam i da dobijem prvi set, bilo je pitanje koliko mogu još da izdržim – rekao je Novak nakon predaje meča.
Pucanje mišića je bolna, ali na sreću izlečiva povreda. I već je sa njom imao iskustva Đoković u svojoj karijeri.
Može da se klasifikuje kao jedna od najpoznatijih povreda mišića. Javlja se kada se prekine više od 5 odsto vlakana koja čine datu strukturu. Ova vrsta povrede najčešće nastaje prilikom eksplozivnih pokreta koji kombinuju brzinu i snagu.
Kod Novaka se dogodila prilikom jednog proklizavanja, kada je pokušao da stigne loptu.
Povređeno područje je osjetljivo toliko, da poteškoće nastaju i na sam dodir.
U slučaju rupture mišića snaga je ograničena, pun opseg pokreta nije moguć, kretanje nije dinamično kao obično, postoji vidljiv otok i jak bol se javlja kada se mišić pokreće.
Koliko je potrebno da se ova povreda sanira? Ne postoji konkretan odgovor. Sve zavisi od rehabilitacije, ali i drugih spoljnih faktora. Potpuni oporavak se često dešava u periodu od četiri do osam nedjelja, u zavisnosti od ozbiljnosti povrede.
Međutim, Novak je posebna priča. U prošlosti se srpski teniser oporavljao znatno brže nego što je to bilo predviđeno. Nadamo se da će tako biti i ovoga puta.