Optužnica protiv kapitena hrvatske fudbalske reprezentacije Luke Modrića zbog lažnog svjedočenja na suđenju bivšem direktoru Dinama Zdravku Mamiću pravosnažno je odbačena je jer zagrebački Županijski sud potvrdio odluku nižeg suda iz septembra.
"Vanraspravno vijeće je odbilo žalbu državnog tužilaštva i potvrdilo prvostepenu odluku Opšinskog kaznenog suda. Obrazloženje je da u ovom trenutku, nakon provedenog postupka, ne postoji dovoljan stupanj osnovane sumnje da bi se protiv Modrića mogla podići optužnica odnosno da bi se vodio kazneni postupak", izjavio je portparol Županijskog suda Krešimir Devčić.
On je pojasnio da obrazloženje vanraspravnog vijeća ide u pravcu da državno tužilaštvo temelji svoju optužnicu na iskazu Luke Modrića koju je dao pred državnim tužiocem, u situaciji kada advokati optuženog nisu bili prisutni.
"Tu se radi o jednom nekonfrontiranom iskazu na kojem se ne može temeljiti sudska odluka", rekao je Devčić.
Osim toga sud je zaključio i da, s obzirom na to da presuda protiv Mamića i ostalih još nije pravosnažna, "nema drugih iskaza, odnosno drugih dokaza koji bi se mogli komparirati sa sadržajem Modrićeva iskaza''.
"S obzirom na sve to, vanraspravno vijeće prihvaća navode i obrazloženje prvostepenog suda da nema osnovane sumnje, a to je razlog da se optužnica u tim okolnostima odbaci", kazao je Devčić.
Optužnica protiv Modrića prvo je podignuta pred osječkim sudom, gdje se sudilo i Mamiću, ali slučaj je u međuvremenu preseljen u Zagreb.
Tužilaštvo Modrića tereti da je 13. juna 2017. na osječkom suđenju Mamiću i još trojici svjesno lagao da je anekse ugovora o profesionalnom igranju fudbala, kojima se reguliše podjela transfernog obeštećenja u omjeru 50:50 između njega i kluba, potpisivao svaki put kada bi produživao ugovor te da je te anekse ponovno potpisao nakon odlaska u novi klub zbog navodne izmjene bankovnog računa na koji mu novac treba biti uplaćen.
Tužilaštvo tvrdi da je tako iskazivao iako je znao da to ne odgovara istini, "jer je navedene anekse potpisao u vrijeme kada je već igrao za novi klub, nakon realizacije ugovora između tih klubova, pri čemu je cjelokupan iznos pripao matičnom klubu".
Bivši direktor i sadašnji savjetnik Dinama nepravosnažno je u junu osuđen na šest i po godina zbog izvlačenja oko 116 miliona kuna iz kluba te nanošenje štete državnom budžetu od 12,2 miliona kuna. Uoči izricanja presude Mamić je pobjegao u Bosnu i Hercegovinu.