U Jerevanu danas se obilježava stotinu godina od genocida nad Jermenima, koji je počinjen u vrijeme Osmanskog carstva od 1915. do 1917. godine.
Na komemoraciji se očekuje dolazak više stotina hiljada ljudi, među kojima će biti i ruski predsjednik Vladimir Putin, francuski predsjednik Fransoa Holand, predsjednik Srbije Tomislav Nikolić i lideri više od 20 zemalja.
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik spriječen je da otputuje u Jerevan.
Iako je stigao do Bugarske, Turska nije dozvolila let preko svoje teritorije.
Jermenska apostolska crkva kanonizovala je juče milion i po Jermena koji su stradali u posljednjim danima Otomanskog carstva.
Na dvočasovnoj ceremoniji održanoj u najvećoj crkvi u Jermeniji - Ekmiadzin, koja datira iz četvrtog vijeka, u blizini Jerevana, svetim su proglašene žrtve genocida izvršenog u periodu od 1915. do 1920. godine.
Poslije ceremonije, koju je predvodio vrhovni poglavar Jermenske apostolske crkve Karekin Drugi održan je minut ćutanja, a potom su odjeknula zvona na svim jermenskim crkvama širom svijeta.
Ovo je prvi put u posljednjih 400 godina da je Jermenska apostolska crkva odobrila kanonizaciju.
Procjenjuje se da je milion i po Jermena ubijeno za vrijeme i poslije Prvog svjetskog rata u Turskoj, što mnogi ocjenjuju kao prvi genocid u 20. vijeku.
Genocid nad Jermenima, poznat i kao jermenski holokaust je termin koji se odnosi na prisilnu masovnu deportaciju i smrt oko milion i po Jermena tokom mladoturske vlasti između 1915. i 1917. godine.
I danas se vode rasprave između Turske, koja negira genocid, i međunarodne zajednice. Današnja Turska odbacuje termin "genocid", navodeći da je oko 500.000 ljudi "stradalo usljed rata i gladi".
Jermeni svake godine obilježavaju dan genocida brojnim manifestacijama.