Više je od stotinu radnika viška u banjalučkom Vodovodu. Gubici su skoro tri i po miliona maraka. I sada u Vodovodu hoće da ih ispeglaju. Ne otpuštanjem uglavnom stranački linijom zaposlenih radnika, već skupljom vodom. Udar na džep građana, predviđen je planom poslovanja za ovu godinu.
U Vodovodu se pravdaju, ali Banjalučane opravdanja ne interesuju.
"I tako je skupa voda da nije normalno. Mi po članu 13 maraka plaćamo vodu, ne znam više šta bi ti rekla, a mi penzioneri, ali moraš platiti svoje. Ne možemo mi od penzije sve, svaki dan druge cijene", kažu građani.
"Šta da kažem na ovo sve, na ova poskupljenja... Apsolutno više nemam komentar. Šta mi tu možemo, ništa. To je sve stvar Gradske uprave i nerada njihovog i lošeg vođenja Vodovoda gore, moralo je do toga doći, hoće preko naroda da sakriju svoje troškove i svoj nerad", dodaju građani.
Sakriva se i danas direktor Vodovoda iza priče o većoj cijeni troškova poslovanja, ali i potrebi za modernizacijom infrastrukture. A pitanje je kada će, zbog ogromnih gubitaka i dugova, modernizacija uopšte doći na red.
"Može li normalniji prijedlog, evo ovdje u okruženju svi imaju veću cijenu vode nego Banjaluka, vi ste vidjeli s kojima smo se prošle godine problemima suočavali, mi moramo obezbijediti građanima snabdijevanje vodom, da svi građani u Banjaluci imaju vodu, bez redovnog održavanja, smanjenja gubitaka, mi to nećemo postići", rekao je Radovan Majkić, direktor Vodovoda.
Više je od stotinu radnika viška u banjalučkom Vodovodu. Gubici su skoro tri i po miliona maraka. I sada u Vodovodu hoće da ih ispeglaju. Ne otpuštanjem uglavnom stranački linijom zaposlenih radnika, već skupljom vodom. Udar na džep građana, predviđen je planom poslovanja za ovu godinu. U Vodovodu se pravdaju, ali Banjalučane opravdanja ne interesuju.
"Najveći udio u trošku vodovoda je struja, i sada imate na iste te prihode, isti broj građana koji plaća, vi imate situaciju da vam je struja dodatno dva miliona", rekao je Draško Stanivuković, gradonačelnik Banjaluke.
Novi cjenovnik bi na snazi trebao biti od 1. aprila ove godine ako to odobri Skupština grada. Teško, jer iz SNSD ponavljaju:
"Ako dođe zahtjev za poskupljenje vode, sigurno ga nećemo podržati, po našim informacijama 12 miliona je akumulirani dug. Stotinu radnika imaju više, hemijski vodu nisu tretirali, čak su u onom periodu kad sam dobijao da voda nije zdrava za piće", rekao je Ljubo Ninković, predsjednik Skupštine Grada Banjaluka.
Iz SNSD-a su već neko vrijeme upozoravali na ovaj scenarij. Rasulu u Vodovodu je, kažu, dodatno doprinijelo i to što je Draško Stanivuković da bi se dočepao gradonačelničke fotelje, šakom i kapom dijelio i besplatne priključke koji su Grad na kraju koštali milione. I lijepo je to besplatno, sve dok ne dođe na naplatu. A platiće, naravno, građani.