Eko toplane Banjaluka saopštile su da ulažu maksimalne napore da savladaju sve izazove i isporuče toplotnu energiju svojim potrošačima. Ističu i da su svi raspoloživi kapaciteti u punoj snazi, a “nadljudskim naporima obezbjeđuje urednu isporuku, imajući u vidu stanje na dotrajaloj distributivnoj mreži”.
Velike oscilacije spoljnih temperatura u toku dana na početku grijne sezone kada je za oktobar ostvarena najviša srednja mjesečna temperatura u posljednjih 30 godina, izazvale su negativan efekat na uspostavljanje kontinuirane isporuke toplotne energije, kažu u Eko toplanama.
“Ovo je izazvalo i nemogućnost bržeg otkrivanja određenih nedostataka u radu distributivne mreže usljed mirovanja tokom dana na visokim temperaturama, a koje su najčešće izazivali kvarovi na kućnim instalacijama unutar objekata. Takođe, imali smo i nekoliko značajnih kvarova na vrelovodima, koji su doveli do obustave isporuke toplotne energije i to po nekoliko dana. Duži prekidi isporuke toplotne energije za određene dijelove grada, uticali su na ukupnu količinu proizvedene energije”, saopšteno je iz Eko toplana.
S obzirom na to da je u prethodnim sezonama zabilježen izuzetno veliki broj kvarova na magistralnom vrelovodu ka naseljima Rosulje, Nova varoš i Paprikovac, te je ovo uzrokovalo česte, višednevne prekide za navedena naselja, tokom ljeta 2022. izgrađen je potpuno novi magistralni vrelovod ka navedenim naseljima, obezbijeđena je visoka pouzdanost funkcionisanja vrelovoda i ostvaren značajan korak ka boljem kvalitetu isporuke toplotne energije, te mogućnost priključenja novih korisnika u navedenim naseljima, navode dalje u saoštenju.
Ova investicija je iznosila oko 1.5 miliona KM, a na gradskoj distributivnoj mreži, tokom sezone remonta 2022. godine ukupno je uloženo 2.8 miliona KM, što predstavlja rekordnu investiciju od osnivanja Eko toplana, a ovo privredno drustvo namjerava i dalje da radi sa maksimalnim angažovanjem kako bismo opravdali povjerenje naših korisnika.
“Početkom novembra ove godine imali smo veliki kvar na dijelu distributivne mreže kojim se toplotnom energijom snabdijeva naselje Paprikovac. Odlukom Eko toplana, nismo sanirali trenutni kvar, već smo imajući u vidu stanje ovoga dijela mreže i česte kvarove tokom prethodnih sezona, vlastitim ulaganjem od 200.000KM uradili potpuno izmještanje trase iz privatnih posjeda na javnu površinu, u dužini od 140 metara, kako bismo trajno riješili ovaj višedecenijski problem i korisnicima obezbijedili komfor. Korisnicima koji nisu imali isporuku toplotne energije zbog ovog kvara, odobrene su bonifikacije, u skladu sa Odlukom o opštim uslovima za proizvodnju, isporuku i korištenje toplotne energije.
Osim ovog kvara, imali smo i kvar na magistralnom vrelovodu Borik u trajanju od dva dana, zbog kojeg je bila obustavljena isporuka za 20% konzuma”, ističu u Eko toplanama.
Upravo ovi kvarovi, kako kažu, rezultovali su velikim brojem poziva u Korisničkom centru Eko toplana, s obzirom na to da je prekid isporuke na Paprikovcu trajao od 1. do 8. novembra, zbog obima posla izmještanja trase i procesa dobijanja saglasnosti od nadležnih institucija Puteva Republike Srpske i Ministarstva saobraćaja i veza RS.
“Kada je riječ o problemima izazvanim svetskom energetskom krizom sa kojima se suočavamo, u predstojećem periodu neophodno je da zajedničkim naporima svih institucija, Grada Banjaluka, Šuma Republike Srpske, Elektroprivrede Republike Srpske i Eko toplana učinimo sve da pronađemo zajedničko rješenje problema koji su posljedica svjetske energetske krize, a koji negativno utiču na poslovanje Eko toplana”, saopšteno je iz Eko toplana.
U slučaju da se ne pronađe rješenje po pitanju naglog poskupljenja ulaznih energenata, Eko toplane će ući u problem nelikvidnosti, usljed čega menadžment ovog privrednog društva neće biti u mogućnosti da nastavi likvidno poslovanje.