U Banjaluci su od početka godine evidentirane 24 prijave nasilja u porodici, a tokom prošle godine zabilježeno je 487, rečeno je u banjalučkoj Policijskoj upravi.
- Osnovna aktivnost prilikom postupanja po prijavi nasilja u porodici je zaštita sigurnosti žrtve na način da se nasilje zaustavi ili spriječi njegovo ponavljanje, vodeći računa o izbjegavanju dodatne viktimizacije i povređivanja žrtve - istakli su u banjalučkoj policiji.
Policijski službenici, kako navode, dužni su da preduzmu sve neophodne mjere i radnje s ciljem zaštite i pomoći žrtvama nasilja u porodici.
Iz Policijske uprave dodaju da na licu mjesta prikupljaju što više početnih informacija, odnosno vrijeme i mjesto konkretnog događaja, podatke o učiniocu, te druge činjenice i okolnosti od značaja.
Nakon što dobiju prijavu, iz policije ističu da su dužni da odmah obavijesti nadležni Centar za socijalni rad, radi pružanja zaštite žrtvi, pravne pomoći, psihosocijalne i druge podrške radi njene zaštite.
O izvršenom nasilju u porodici, policijski službenik obavještava nadležnog okružnog javnog tužioca, te vrši procjenu rizika u skladu sa zakonom, dok je metodologija izrade procjene rizika propisana Opštim protokolom o postupanju koja se dostavlja nadležnom Centru za socijalni rad.
Iz Policijske uprave Banjaluka za Srnu naveli su da postupanje u slučajevima nasilja u porodici zahtjeva saradnju svih subjekta zaštite žrtava.
- Policijski službenici uspostavljaju saradnju sa drugim institucijama, ustanovama, organima, organizacijama i službama koje učestvuju u sprečavanju i suzbijanju nasilja u porodici - navode u Policijskoj upravi.