Skupština grada Banje Luke odrediće se 24. oktobra ove godine o Nacrtu strategije razvoja Banje Luke za narednih deset godina, dokumenta koji bi trebao da utvrdi ključne pravce razvoja grada do 2027. godine, saopšteno je na današnjoj sjednici skupštinskog kolegijuma.
Prema odluci Kolegijuma, na zasjedanju, zakazanom za 24. oktobar, naći će se 33 tačke dnevnog reda, među kojim je jedna od najznačajanijih Nacrt strategije razvoja grada, na čijoj su izradi radile gradske službe, u saradnji sa privrednim sektorom i civilnim društvom.
"Radi se o osnovnom dokumentu za razvoj grada, na kojem se radilo više od godinu dana. Specifično je to što je dokument izrađen po novoj metodologiji, u kojoj su uz strukture Gradske uprave i konsultante iz UNDP-a učestvovale i organizacije građana i privrednici", kazao je gradonačelnik Igor Radojičić.
Nacrt ovog važnog dokumenta, prema njegovim riječima, predviđa razvoj i ciljeve grada u narednih deset godina.
"Banju Luku vidimo, ne samo kao glavni grad Republike Srpske, već i kao regionalni centar koji se razvija kao trgovinski, kulturni, privredni, ekonomski, politički i drugi centar", naglasio je Radojičić.
Nacrtom Strategije razvoja, Banja Luka postavlja četiri cilja.
"To su grad sa povoljnim poslovnim okruženjem u koji dolaze investcije, razvijaju se poslovne zone, turizam i druge privredne grane. Zatim, kao "zeleni grad" koji rješava svoje probleme u vodovodu, kanalizaciji, zelenilu, saobraćaju i drugoj komunalnoj infrastrukturi. Treći cilj je razvoj koncepta "pametnog grada" koji prati moderne trendove u uslugama i administraciji, a četvrti grad kulture, sporta i mladih", naglasio je Radojičić.
Na dnevnom redu 26. zasjedanja je i prijedlog odluke o korišćenju zemljišta u Drakuliću za projekat "Banjalučka gradska bašta".
Prema prijedlogu ove odluke, Grad će udruženju koje provodi taj projekat dodijeliti gradsko zemljište za nekomercijalnu poljoprivrednu proizvodnju, po uzoru na rješenja iz više evropskih gradova.
Gradski parlament razmatraće, između ostalog, i odluku o kupovini akcija emitenta "Vodovod" a.d. Banja Luka.
"Grad je preusmjerio seoske vodovode i dodijelio ih na upravljanje i korištenje "Vodovodu", čime je to preduzeće dobilo ogromnu mrežu za održavanje i ima više troškova nego korisnika. Ove godine je predviđeno 500 hiljada KM za gradski Vodovod i u razmatranju varijante kako bismo prebacili ta sredstva, odlučili smo da idemo u dokapitalizaciju odnosno da sredstva koja Grad odvoji za Vodovod iz budžeta budu povećanje našeg učešća u kapitalu ovog preduzeća. Taj novac koji unosimo u "Vodovod" podrazumijeva više akcija Grada u ovom akcionarskom društvu", obrazložio je Radojičić.
Predsjsdenik Skupštine grada Zoran Talić izrazio je zadovoljstvo transparentnim načinom izrade dokumenta Strategija razvoja grada, u koji su, kako je rekao – bili uključeni relevantni faktori iz svih sfera društva.
"Svakako, svi će imati šansu da i poslije usvajanja nacrta ovog dokumenta daju svoje mišljenje", kazao je Talić. On se osvrnuo i na pojekat "Banjalučka gradska bašta" i istakao njegovu socijalnu komponentu s obzirom na to da će i porodice iz socijalno ugroženih kategorija dobiti parcele za proizvodnju kako bi na taj način mogli obezbijediti sebi egzistenciju.
Na sjednici 24. oktobra je i više tačaka koje se odnose na prostorno-plansku dokumentaciju.