Za 2023. godini, revizori su utvrdili da 10,5 miliona maraka nisu prikazani u budžetu grada Banjaluka, zbog čega tužilaštvo provodi istragu. Prema pojedinim dostupnim izvještajima, za devet mjeseci ove godine potrošeno je 15 miliona maraka izvan budžeta, a dugovi prema javnim ustanovama i preduzećima u vlasništvu grada su višemilionski.
Za četiri godine mandata Draška Stanivukovića dugovi su se gomilali, budžet se nije transparentno i odgovorno koristio, kaže predsjednik Skupštine grada Ljubo Ninković iznoseći podatak da je dug grada približno 50 miliona maraka.
"Prema mojim informacijama 12,5 miliona je samo Vodovod dužan prema dobavljačima i ostalim izvođačima, plus ostala javna preduzeća i ovo sve što je Gradska uprava uradila mimo budžeta. To sve iznosi skoro 50 miliona maraka. U ovom trenutku nijedan ozbiljan kredit to ne može riješiti", naglasio je Ninković.
Humanitarna organizacija "Partner" ima više od 100 korisnika i 40 zaposlenih. Ističu da im je od 2007. ova godina najteža do sada.
"Što se tiče samog finasiranja možemo reći da je ova godina najteža za funkcionisanje. Još uvijek nam nisu isplaćena dugovanja iz 2023. godine što je jedna bruto plata za radnike", kaže Vanja Čolić, izvršni direktor HO "Partner".
Žale se i prevoznici gradskog i prigradskog prevoza jer im Grad duguje novac. Prema dostupnim podacima, dugovanja su približno 1,8 miliona, a prije nekoliko mjeseci i sam predsjednik Republike Milorad Dodik finasijski je podržao prevoznike kako ne bi obustavili gradski prevoz.
Novi ugovor između Grada i prevoznika potpisan je u maju ove godine i novina je bila da će Grad plaćati prevoznicima fakture po broju preveznih putnika.
"Po osnovu tog ugovora sad se trenutno duguje posljednja tri mjeseca i imamo poziv od prevoznika da je ugroženo funkcionisanje tih firmi zbog nedostatka sredstava za funkcionisanje, a odnosi se i na nabavku goriva, plata i ostalog", kaže Dejan Mijić, redsjednik Udruženja saobraćaja i veza Republike Srpske, prenosi "RTRS".
Ljubo Ninković kaže da je upozoravao da će ovakvo rukovođenje dovesti do kolapsa jer se novac trošio na promociju i nenamjenski. Ističe da Stanivuković sada pravi performanse iako je, kaže, poznato da će Banjaluka dobiti više od raspodjele PDV-a u odnosu na prošlu godinu.
"Bojim se da sve ono što se dešava u gradu može da bude posljedica direktno povezana za situaciju gradonačelnika, koji je svojim besplatnim politikama ugrozio budžet, da je dosta sredstava trošio nenamjenski. Svjestan da mu prijeti kazna do tri godine zatvora zbog ovakvog trošenja javnog novca i sve ovo može da bude velika farsa kako bi sakrio svu situaciju", tvrdi Ninković.
Iako najavljena transparentna Gradska urpava, do finasijskih izvještaja, pa i onih zakonski koji bi trebalo da su dostupna, teško je doći.
Politikolog David Ponorac uradio je istraživanje i uporedio dostupne izvještaje na osnovu kojih je došao do zaključka da grad ne servisira svoje obaveze prema preduzećima, ali i prema dobavljačima.
"Sva gradska preduzeća posluju u debelom minusu. Akvana je pred kolapsom, Vodovod, Toplana... Sve su to ogromni minusi i gubici, a mi gledamo predstave, populizam i ovo nešto što se ne može nazvati politikom", rekao je Ponorac.
Podsjećamo da je prije nekoliko dana i Еlektroprivreda Srpske aktivirala mjenice i naplatila dug od grada Banja Luka. Kada se podvuče crta s razlogom se postavlja pitanje da li su performansi, blokade parkinga, gašenje rasvjete samo način da se prikriju problemi i veliki minus u budžetskoj kasi grada Banjaluka.