Gradska uprava je za 2022. godinu planirala 350 hiljada maraka za troškove sanitarnih knjižica. Ta sredstva trebalo je da budu jedan vid olakšanja za djelatnosti poput ugostiteljstva, za zanatlije, frizerske i kozmetičarske salone koji su pretrpjeli strašne gubitke tokom dvogodišnje pandemije.
"Zašto taj novac njima još nije na raspolaganju ili makar uplaćen Institutu za javno zdravstvo?", pitaju iz Gradskog odbora Socijalističke partije.
Izvršni sekretar SP Nikola Vukčević smatra da je banjalučka Gradska uprava zakazala u izvršavanju svojih obaveza, pogotovo prema malim privrednicima, koji su uprkos strahovitim gubicima izazvanim pandemijom virusa korona, opstali.
"Ovaj sektor čini značajan dio privredne aktivnosti u Banjaluci. Izborili su se sa višemjesečnom obustavom rada zbog pandemije i nastavili da izmiruju sve svoje obaveze. To su specifične djelatnosti u kojima zaposleni, koji su u kontaktu sa hranom i jako puno ljudi, svakih šest mjeseci moraju da obave sanitarne preglede koji koštaju oko 50 KM po radniku. To što bi Grad umjesto njih pokrivao taj trošak bilo bi značajno rasterećenje za male poslodavce, pogotovo u ovom periodu kada još sumiraju postpandemijske gubitke", ističe Vukčević.
U Socijalističkoj partiji smatraju da je Gradska uprava sa gradonačelnikom Draškom Stanivukovićem na čelu dala još jedno obećanje koje ne može da ispuni.
"Grad je malim privrednicima obećao da će ta sredstva biti izdvojena i da će u 2022. snositi troškove sanitarne knjižice. Ulazimo u četvrti mjesec ove godine, a od tog novca još nema ništa. To je porazno za male privrednike, a još jedna mrlja u radu aktuelne uprave Grada" smatra Vukčević.
Iz ove partije pozivaju Gradsku upravu da obrazloži kako i kada je planirana realizacija isplate obećanih sredstava ovoj kategoriji poslodovaca.