Ministar finansija i trezora u Savjetu ministara Srđan Amidžić rekao je da bi budžet institucija BiH i međunarodnih obaveza BiH trebalo da bude usvojen po hitnom postupku zbog plana rasta, ali i mogućih izazova u posljednjem kvartalu.
"To su razlozi zbog kojih i Savjet ministara i Predsjedništvo predlažu hitnu proceduru", naveo je Amidžić u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH tokom rasprave o hitnosti postupka o Prijedlogu zakona o budžetu institucija BiH i međunarodnih obaveza BiH.
Poslanik SNSD-a Milorad Kojić istakao je da primjedbe opozicije na račun dostavljenog materijala i vremena nisu opravdane, jer je riječ o hitnoj sjednici.
"Materijali mogu biti podijeljeni na samoj sjednici i Poslovnik o radu nije prekršen", precizirao je Kojić.
Poslanik Srpskog kluba Čedomir Stojanović poručio je da će biti i za hitni postupak i za donošenje budžeta, ali da traži mnogo više odgovornosti i uvažavanja prema poslanicima Predstavničkog doma kada je riječ o budžetu.
"Nerazumljivo je da 15. jula ide zakon o budžetu. Nisam protiv njega, ali ovo se ponavlja više godina i treba biti drugačija praksa", ocijenio je Stojanović.
Poslanik NЕS-a Jasmin Еmrić rekao je da ovaj zakonski prijedlog ima 400 stranica, a da su ga poslanici dobili prije pet dana i da se ovaj budžet ne može usvajati po hitnom postupku. On smatra da se krše procedure i po Poslovniku o radu Predstavničkog doma.
Poslanik SDA Šerif Špago rekao je da Poslovnik o radu Predstavničkog doma predviđa da se budžet može donijeti samo u redovnom zakonodavnom postupku.
Prema ovom dokumentu, ukupni prihodi, primici i finansiranje institucija BiH iznose 1.355.400.000 KM, što je više za 40 miliona KM od prošlogodišnjeg budžeta.
Budžet Ministarstva odbrane u Savjetu ministara povećan je za 1.750.000 KM u odnosu na prvobitno planirani, a Predsjedništva BiH za pola miliona KM, saopšteno je ranije iz Savjeta ministara.
Istovremeno je smanjen budžet Ministarstva bezbjednosti u Savjetu ministara za 950.000 KM u odnosu na prvobitno planirana sredstva, Kancelarije za veterinarstvo za 500.000 KM i Zavoda za izvršenje sankcija, pritvora i drugih mjera za 800.000 KM.
Od indirektnih poreza planiran je prihod od 1.020.500.000 KM i na istom je nivou kao prethodne godine kada su povećani za oko 155 miliona KM u odnosu na budžet za 2022. godinu.
Među ostalim izvorima finansiranja su neporeski prihodi od 248.049.000 KM, što je povećanje za oko 95,9 miliona KM u odnosu na godinu ranije.
Ukupni rashodi zajedničkih institucija iznose 1.355.400.000 KM i veći su za tri odsto u odnosu na prethodnu godinu, dok servisiranje spoljnog duga BiH iznosi 1.430.733.053 KM.
Tako ukupni rashodi institucija BiH i servisiranje spoljnog duga BiH u budžetu za ovu godinu iznose 2.786.133.053 KM, što je povećanje za 224.766.691 KM ili devet odsto u odnosu na 2023. godinu.
Predlagač Prijedloga zakona o budžetu je Predsjedništvo BiH.
Amidžić: Najveći dio rashoda odlazi na plate i materijalne troškove
Ministar finansija i trezora u Savjetu ministara Srđan Amidžić rekao je obrazlažući ovogodišnji Prijedlog budžeta institucija i međunarodnih obaveza BiH da najveći dio rashoda odlazi na primanja zaposlenih u institucijama BiH i na materijalne troškove, kao i da će svi budžetski korisnici imati dovoljno sredstava za normalno funkcionisanje.
Amidžić je pojasnio da je za plate i naknade planirano 806 miliona KM, za naknade troškova zaposlenih oko 168 miliona KM, a da su putni troškovi skoro 18 miliona KM.
"Kada se budžet ovako komentariše, vidljivo je da je potrošački", reko je Amidžić tokom obrazlaganja Prijedloga budžeta institucija i međunarodnih obaveza na hitnoj sjednici Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH.
On je naveo podatak da je budžet Ministarstva finansija i trezora umanjen za 18 procenata, odnosno da je dva miliona KM manji nego prošlogodišnji.
Amidžić je podsjetio da je budžet u BiH svega dva puta na vrijeme usvojen i da se uvijek ulazilo u privremeno finansiranje, da se ta praksa se nastavlja, što je stvar kompleksne političke situacije u BiH, a ne resornog ministarstva.
On je u obrazloženju naveo da je napravljena mala izmjena u predloženom budžetu i da je Memorijalnom centru u Srebrenici povećan iznos za 100.000 KM.
Amidžić je rekao da budžetski okvir za ovu godinu iznosi 1.355.400.000 KM, što je za 40 miliona KM više od prošlogodišnjeg budžeta, te dodao da je budžet Ministarstva odbrane u Savjetu ministara povećan za 1.750.000 KM u odnosu na prvobitno planirana sredstva.
On je naveo da je kroz novi budžet uokvireno još milion KM za rješavanje problema klimatizacije u zgradi zajedničkih institucija.
Amidžić je rekao da su uvećani i troškovi za zakupnine imovine i opreme, te da je za taj izdatak planirano 31,5 miliona KM, što je povećanje u odnosu na prethodnu godinu.
"Finansijske obaveze BiH su manje, jer glavnica je manja ove godine u odnosu na prošlu", rekao je Amidžić i dodao da je uredna otplata spoljnog duga BiH.
Amidžić je pojasnio da je za finansiranje spoljnog duga planirano 1.430.000.000 KM.