Muslimani imaju krizu identiteta

Apsurd i provokacija proslava tzv. dana državnosti BiH

  • Izvor: ATV
  • 25.11.2024. 19:15

Muslimani imaju krizu identiteta. Slave nešto čiji su rušioci bili. Za tzv. Dan državnosti BiH uzeli su 25. novembar - bivši dan ZAVNOBIH-a. Iako su na idejama neofašizma i neonacizma srušili tadašnju Jugoslaviju danas slave tekovine iste te države. Iako je njihov doprinos u borbi protiv fašizma i nacizma u Drugom svjetskom ratu bio mizeran, oni danas pričaju priče o hrabrosti. O tome koliko su hrabri dovoljno govori i to da su danas u najveći grad Srpske poslali grupicu žena da mašu ratnom zastavom BiH.

Ni provokacije im nisu previše pomogle da sakriju kako falsifikuju istoriju, poruka je iz Srpske. Banjalučani su jasni - Republika Srpska ima slavnu istoriju kojom može da se pohvali, pa ne mora da slavi izmišljene praznike. 

"Ne slavimo zato što nije praznik. Nema ga u Ustavu, nema dogovora na nivou države i onda ne slavi se to“, kaže jedan naš sagovornik.

"Pa nije to naš praznik. To je praznik onih što su vezali zastave Federacije, a oni da su htjeli da ostane Jugoslavija ne bi vezali zastave i ne bi izazivali rat bratoubilački. Taj praznik je bio 25. novembra dok je bila Jugoslavija, a sad trebamo slaviti Dejton dan kada je prestao rat, a ne 1. mart i 25. kada je bio rat i sve što nam se dogodilo“, dodaje drugi.

"Od rata pa na ovamo je 9. januar. To je stvarno glupost, ne znam ja što Vi pitate to ovdje U Republici Srpskoj, trebali ste otići u Federaciju. Ja mislim da ovdje ne treba da se slavi i da nikakve veze nema 25. novembar sa našom Republikom Srpskom“, dodaje treći.

S druge strane, jednoglasno poručuju naši sagovornici, 9. januar slave.

Predsjednik Dodik: Okupljanje grupe žena u parku i razvijanje ratne zastave BiH nepotrebna provokacija

Predsjednik Dodik: Okupljanje grupe žena u parku i razvijanje ratne zastave BiH nepotrebna provokacija

Paradoksalno je da praznuju nešto što je nastalo kada je stvarana Jugoslavija, a oni su je devedesetih godina, zajedno sa Hrvatima razorili, poručuju oni koji su Republiku Srpsku stvarali. Ali ne čudi što slave bilo koji datum jer svoju istoriju nemaju. 

"Mi smo ušli u građanski rat s ciljem da ostanemo da živimo u onoj državi u kojoj smo živjeli, to jest da ostanemo da živimo sa Srbijom, oni su ušli u rat da stvore unitarnu BiH, državu u kojoj će oni biti dominantni u kojoj za nas ne bi bilo mjesta. Dejton je mir što je bilo najpotrebnije i čemu svi treba da se zahvalimo i da budemo srećni što je to tako bilo“, kaže predsjednik BORS-a Radan Ostojić.

Radulović ostao bez ”nagodbe” za ubistvo na Manjači

Radulović ostao bez ”nagodbe” za ubistvo na Manjači

"To je narod koji nema svoju istoriju i onda uzimaju, kao što su nam pokušali uzeti Tvrtka, našeg kralja, tako uzimaju i 25. novembar koji nema nikakve veze sa BiH, to je iz Drugog svjetskog rata u kome su oni jako malo i učestvovali, znači Srbi su i tad puno više učestvovali“, rekao je predsjednik Predsjedništva BORS-a Milovan Gatić. 

Kada već slave, trebalo bi da znaju da BiH nema dan državnosti jer na nivou BiH nema Zakona o praznicima, pa su u entitetima na snazi zakoni o praznicima Republike Srpske i FBiH. Republika Srpska slavi 9. januar kao Dan Republike i 21. novembar kao Dan uspostavljanja Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH.

Pratite nas i putem Vibera

Tagovi: