Istanbulska policija ima pune ruke posla sa lažnim vizama BiH.
ATV saznaje da je 22. maja policija u Istanbulu kontaktirala generalni konzulazat BiH i prijavila sumnjive vize BiH.
ATV je u posjedu fotografije spornog dokumenta.
Na njemu je ime lica iz jedne od istočnih zemalja, falsifikovan potpis generalnog konzula BiH u Istanbulu, a lažna je i cijena vize.
Originalan je jedino stiker koji potiče iz Ambasade BiH u Saudisjkoj Arabiji.
Kako je stiker koji se jedino može izdati u Ambasadi u Saudijskoj Arabiji završio na falisifkovanoj vizi iz Istanbula, niko ne zna.
"Kada smo pogledali, vidjeli smo da je potpis lažan, da je pečat lažan. Cijena je lažna. Stikeri su originalni to je najinteresantniji dio. Dakle, iz Diplomatsko-konzularnog predstavništva BiH ne iz Istanbula. Kada smo ušli u sistem da provjerimo ko je zadužio stikere, vidjeli smo da su to stikeri iz Saudijske Arabije", izjavio je Siniša Mihailović, generalni konzul BiH u Istanbulu.
Ovo nije prvi put da Istanbulska policia reaguje. Isti slučaj prijavili su i u aprilu. Radi se o lažnim vizama za nekoliko Sirijaca.
O malverzacijama je obaviješteno i Ministarstvo spoljnih poslova BiH.
Do danas nema reakcije. Na upite ATV nisu odgovorili. Kako su stikeri za vizu iz Saudijske Arabije završili na falsifikovanim vizama u Istanbulu, nisu odgovorili ni iz tamošnje ambasade koju predvodi Muhamed Jusić.
"To se desilo u više navrata. Istanbulska policija više puta je pisala generalnom konzulatu u Istanbulu i potpuno je jasno da neko pokušava da manipuliše sa kretanjima stanvništva prema Evropi", dodao je Mihailović.
Slučaj lažnih viza u Istanbulu poznat je stručnjacima za spoljnu politiku. Istih je bilo i ranije.
"Dok sam radila u MIP-u, takvih slučajeva je bilo. Ovaj slučaj, treba dobro istražiti. A da ruši ugled BiH u svijetu, naravno da ruši. Pogotovo u ovakvim vremenima kada se sve gleda kroz bezbjednosni aspekt i naravno da pada vjera i povjerenje u konzularni sistem", smatra Ana Trišić Babić, savjetnik predsjednika Republike Srpske.
Pred Tužilaštvom BiH još ranije su se našle lažne vize BiH izdate u Paksitanu.
Navodno su i tada vršene malverzacije, a vize su dobila lica iz zemalja visokomigracijskog rizika.
Ambasador BiH u Pakistanu Sakib Forić demantovao je da sa tim ima bilo kakve veze.
Interesantno je da u oba slučaja radi o diplomatama koje je delegiralo bošnjačko političko rukovodstvo.