Novi skandal međunarodne zajednice prema žrtvama u Donjoj Gradini.
Kao da nije bilo dovoljno što je italijanski ambasador u Hrvatskoj na Tviteru ponizio srpske, romske, jevrejske i druge žrtve stradale u sistemu koncentracionih i logora smrti NDH u Jasenovcu, dogodila se nova bruka.
Naime, ambasada Italije objavila je 22. aprila ove godine fotografiju svog ambasadora u Hrvatskoj koji je položio cvijeće na spomenik jasenovačkim žrtvama. Gest nije bio sporan, ali poruka koja je pratila poruku jeste.
"Ambasador Sako odaje počast žrtvama koncentracionog logora Jasenovac, u ime mira i zaštite slobode i ljudskih prava. Solidarnost sa hrvatskim narodom", napisano je u Tvitu.
Sada se dogodio novi skandal, namjerno ili slučajno, tek ispade da međunarodna zajednica za cilj ima omalovažanje genocida počinjenog nad Srbima, Romima i Jevrejima u NDH. Čitav niz ambasadora i šefova misija međunarodnih organizacija akreditovanih u BiH posjetio je ovih dana Spomen-područje "Donja Gradina" kako bi odao poštu žrtvama sistema koncentracionih i logora smrti NDH u Jasenovcu.
Nažalost, kao po nekakvom pravilu, na zvaničnim Tviter nalozima ambasade SAD, Švedske, predstavnici EU, svi su napisali da odaju počast ubijenima, a da niko nije pomenuo da su žrtve u logorima upravo bili Srbi, Jevreji, Romi i drugi narodi.
Osim toga, oni su posjetili spomen obilježje dva dana prije zvaničnog obilježavanja.
Ovim povodom oglasio se i Muzej žrtava genocida.
"Muzej žrtava genocida sa zabrinutošću bilježi još jedan u nizu jasnih i nedvosmislenih primjera distorzije genocida počinjenog nad Srbima, Romima i Jevrejima na području Nezavisne Države Hrvatske. Nažalost, kao po nekakvom pravilu, na zvaničnim Tviter nalozima navedenih diplomatskih predstavništava propušteno je da se navedu podataci o etničkoj i vjerskoj strukturi žrtava, odnosno njihovih dželata, tj. o istorijskom kontekstu samog genocida. Time je javnost (ne)svesno ostala uskraćena za odgovore na pitanja: KO? KOGA? GDjE? KAKO? i ZAŠTO? Na taj način je i demonstrirana dosljednost u višedecenijskoj zabrinjavajućoj i zloslutnoj praksi obezličavanja žrtava i zločinaca", poručuju iz Muzeja žrtava genocida.
Iz Muzeja naglašavaju da "Upornost u tome da se u slučaju NDH istrajno izbjegava da se nedvosmisleno naglasi da je u pitanju genocid počinjen nad Srbima, Romima i Jevrejima, uz dosledno eskiviranje da se zločinci imenuju kao hrvatske ustaše, predstavlja antiistorijski i anticivilizacijski nedopustiv postupak zvaničnih predstavnika više država i međunarodnih organizacija."
"Taj i takav postupak, osim što ukazuje na spremnost da se vrši distorzija prošlosti, istovremeno predstavlja snažan impuls mobilizaciji savremenih generacija na neku novu mržnju i na neko novo nasilje čemu se treba suprotstavljati znanjem i podjednakim pijetetom prema svim nedužnim žrtvama Drugog svjetskog rata na području Jugoslavije", saopštili su iz Muzeja.
With other members of the diplomatic community, Acting Dep. Head of @eubih Jurgis Vilčinskas laid a wreath tdy in #DonjaGradina for victims of #Jasenovac & other victims of fascism from WWII.
— EU in Bosnia and Herzegovina (@eubih) April 29, 2022
Honouring victims & survivors, we underline our commitment to peace & a better future. pic.twitter.com/IBSVRiKyx3