Prethodnih godina ATV je izvještavala o skupovima u Bužimu koji su uznemirujući čak i za međunarodnu zajednicu, barem u njihovim kratkim odgovorima na naše upite.
Ove godine smo izvještavali o obilježavanju akcije "Munja 93". Ipak, u Bužimu je prije nekoliko dana održana i manifestacija obilježavanja sloma "februarske ofanzive 94", ali ništa o tome niste mogli pročitati.
Nijedan federalni mediji nije o tome pisao, niti se ijedna ambasada, predstavnik međunarodne zajednice oglasio, osim ako ih novinari ne povuku za rukav i pitaju, a mi dobijemo šturi odgovor kako oni osuđuju i osuđivaće, šta god to značilo.
Ove godine nismo slali upite stranim predstavnicima u BiH, zbog toga što osim što su im odgovori uvijek isti, vremenom su sve kraći i kraći, pa pojedini i ne odgovore na upite o dešavanjima u Bužimu.
U Bužimu nije bilo ništa novo, ni više ni manje ekstremnije, podjednako kao i prethodnih godina. I to dovoljno brine jer i pored silnih medijskih pritisaka, kao i "osuda" međunarodnih faktora i sarajevskih ambasada, u Bužimu ne posustaju ni trenutak.
Ali ni to nije problem, koliki je problem da nijedna institucija u BiH nijednom do sada nije reagovalo na ovaj događaj. Tužilaštvo BiH koje je najavilo da otvara predmet o dešavanjima u Bužimu, na naš upit o aktivnostima na ovom slučaju, nisu odgovorili ništa.
Čak se ni Denis Bećirović, član Predsjedništva BiH na naš direktan upit nije htio oglasiti.
Ne bi ništa bilo sporno da je riječ o okupljanju na kojem jedna strana obilježava uspjehe iz rata, ali način na koji obilježavaju je uznemirujući podjednako kao i svake godine.
Istaknuta obilježja Armije BiH, zelene beretke, fantomke, povezi sa porukama na arapskom, pucnjava, Tekbir, stari koji su prošli rat i mladi koji su ga očigledno željni.
U Bužimu je 11. februara obilježen slom "februarske ofanzive 94". Prisustvovalo je oko 2.500 ljudi. Osim dva priloga koji su pozitivno predstavili ovo okupljanje, nijedan mediji nije progovorio ništa.