Srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović rekla je da očekuje podršku poslanika Narodne skupštine Republike Srpske kada je riječ o njenom vetu na posljednji zaključak Predsjedništva BiH, koje, kako je istakla, ne može da naređuje institucijama Srpske.
Cvijanovićeva je navela da se prvi put dešava da zajednički organ na nivou BiH donosi zaključak i poziva na sankcije prema nečemu što je prepoznato Ustavom BiH, a riječ je o institucijama Republike Srpske.
"Poziva se na različite sankcije, drži se slovo i predavanje zemljama u regionu. Predlagač se upustio u takve stvari. Vjerujem da će narodni poslanici prepoznati kakva je to zamka, jer bi to značilo da u budućnosti svaki put neki zajednički organ na nivou BiH, bez obzira što tamo sjede Srbi iz Republike Srpske koji se sa tim ne slažu, nameće svoju volju", rekla je Cvijanovićeva za RTRS.
Ona je rekla da Ustav ne predviđa nikakvu hijerarhiju niti potčinjenost, dodajući da Predsjedništvo BiH ne može da naređuje institucijama Republike Srpske.
"Predsjedništvo treba da radi ono što je posao tog organa ili te zajedničke institucije. Za odluku Predsjedništva potrebno je da sva tri člana glasaju `za`. U ovom slučaju moj glas je izostao, odnosno preglasana sam", rekla je Cvijanovićeva.
Ona je navela da očekuje da narodni poslanici, stojeći na braniku otadžbine, Ustava, ustavnog poretka i činjenice da su preglasavanja dovodila do tragičnih situacija u prošlosti, stanu u zaštitu toga.
"Ovdje se ne radi o pojedincima, niti o Željki Cvijanović ili o bilo kome drugome, nego se radi o nečemu što treba biti institucionalna postavka i politička zrelost i svijest o materiji koja se tretira", rekla je srpski član Predsjedništva BiH.
Poslanici bi na posebnoj sjednici Narodne skupštine Srpske, u petak, 20. oktobra, trebali da se izjasne o izjavi srpskog člana Predsjedništva BiH o proglašenju zaključka Predsjedništva BiH povodom "eskalacije napada organa entiteta Republika Srpska na osnovne odredbe Dejtonskog mirovnog sporazuma i ugrožavanja ustavnopravnog poretka BiH", usvojenog bez konsenzusa na sjednici Predsjedništva BiH, veoma štetnim po vitalne interese Srpske.
Članovi Predsjedništva Denis Bećirović i Željko Komšić usvojili su ovaj zaključak na osmoj redovnoj sjednici preglasavanjem srpskog člana Predsjedništva BiH.