Kristijan Šmit je nametanjem Izbornog zakona pokvario atmosferu koju smo imali u BiH, te pokazao nepoštovanje prema domaćim institucijama, ali i prema naporima Еvropske unije, rekla je srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović.
"Šmit je pokvario napore da se zajedno dogovaramo, krećemo i izvršavamo određene stvari, da u konačnom formalnom smislu pomjerimo granice ka ЕU“, istakla je Cvijanović.
Ona je dodala da je Šmit učinio, kako srpski, tako i hrvatski narod nezadovoljnim, a što se tiče Bošnjaka, kao i njihovih političkih predstavnika, da oni očigledno podržavaju to da neko drugi radi njihov posao.
"Bošnjaci ne žele da se dogovaraju na domaćem planu, a tako otvaraju strancima put za intervenciju. Mislim da je to velika nesreća za BiH, prvo to da imate nekog, ko i dalje misli, uprkos tome što ga demantuje Aneks 10 Dejtonskog mirovnog sporazuma, da ima bilo kakva prava da nameće zakone, a drugo da ima onih koji njega 'guraju', koji zaista žele da prikažu takvu sliku, da BiH ne može da funkcioniše sama, te da je potrebna asistencija te vrste“, dodaje ona.
Ističe da to nije asistencija, nego odmaganje, odnosno uskraćivanje i pomoći i svega.
"Prepoznajemo mi one, koji, svađaju ljude na ovom prostoru, dolijevaju ulje na vatru. Jedan takav primjer je i američki ambasador Majkl Marfi, kojem se svi problemi zovu Milorad Dodik. To prvenstveno pokazuje neprofesionalan, ali i antidiplomatski pristup. Za sve ono u čemu su i oni doprinijeli da danas živimo ovako, njima je lakše da imaju nekoga da optuže“, navodi Cvijanović.
Dodaje da oni ne mogu da se odvoje od nečeg što se zove kolonijalna uprava.
"Vi ovdje kršite demokratska prava naroda, naroda koji bira svoje predstavnika, a onda ti predstavnici izvršavaju svoje politike. Takvo uplitanje u BiH, kakvo oni rade, je katastrofalno za ove prostore, ovo što oni rade nas vodi u ambis i plašim se da se iz tog teško možemo izvući“, navodi Cvijanović.
Danas, kako ona dodaje, u Parlamentarnoj skupštini, postoje stranke koje mogu da stanu iza svog političkog dogovora.
"Što se tiče trojke, mislim da su oni poprilično uplašeni za svoju poziciju te da primijete da ne uživaju toliku podršku naroda. Njihova najveća boljka, jeste podanička priča, što je zaista tragično, kako za njih, tako i za BiH“, navodi Cvijanović.
Cvijanović dodaje da Republika Srpska i njeni predstavnici vlasti uvijek promovišu dogovor između Srba, Hrvata i Bošnjaka.
"Stranci ne mogu da nameću zakone, nisu legitimni predlagači. Kako god da je formirana vlast, vi ste u poziciji da upravljate procesima, onda to i radite zajedno sa svojim političkim kolegama“, zaključuje Cvijanović.
Laži i tenzije iz FBiH - dio hibridnog rata protiv Srpske
Srpski član Predsjedništva izjavila je da se iz FBiH stalno plasiraju laži i prave tenzije sa namjerom da to bude jedna od poluga u hibridnom ratu protiv Srpske, a što je pogotovo vidljivo u susret glasanju o rezoluciji o Srebrenici u Generalnoj skupštini UN.
Cvijanovićeva je ukazala da iz političkog Sarajeva koriste sve institucionalne resurse da bi pričali i radili protiv Republike Srpske.
Ona je podsjetila da je ministar odbrane u Savjetu ministara Zukan Helez pričao bajku o takozvanim kampovima u Srpskoj, pa se o tome ućutao, a, osim njega, to je činio i ministar unutrašnjih poslova Ramo Isak, kao i razna udruženja.
Cvijanovićeva je naveo da su Еufor i druge bezbjednosne agencije demantovale takve stvari u nebrojeno mnogo slučajeva.
"Iz političkog Sarajeva prizivaju svaki dan nekog visokog predstavnika da reaguje i da nekoga ovdje disciplinuje. Onda se okupljaju uz vrlo neprimjerene povike koji su prilično ratnohuškački. Nikada ne dobiju packu ili opomenu od zapadnih zemalja. Oni ćute, oni se njih, u stvari boje", rekla je Cvijanovićeva za RTRS.
Ona je ocijenila da je očigledno da se u okviru bošnjačke politike hrani ogromna mržnja prema Republici Srpskoj, Srbima, prema Srbiji i funkcionerima iz Srbije i Srpske.
"Ta mržnja zna se pokazati povremeno i prema hrvatskim predstavnicima", rekla je Cvijanovićeva.
Ona je navela da čeka informaciju od Ministarstva odbrane u Savjetu ministara o vehabijama koje su navodno u obukama koristile kasarne Oružanih snaga BiH, imali odobrenje Ministarstva i pucali na vojnom poligonu kod Mostara, kao i da će ovo pitanje na njen zahtjev biti jedna od tačaka na sjednici Predsjedništva BiH.
Cvijanovićeva je naglasila da neko ko je nadležan treba da odgovori da li su ove informacije tačne i podsjetila da Oružane snage BiH predstavljaju zajedničku stvar.
"Vidjela sam u medijima da se ovo pitanje proteže danima, da se povezuje sa određenim problematičnim ljudima i hoćemo da znamo kako su dobili mogućnost da koriste ono što je resurs koji treba da koriste Oružane snage ili policijske snage, kako vi možete doći, a vas neko povezuje sa vehabijama", ukazala je Cvijanovićeva.
Srpski član Predsjedništva BiH naglasila je da od Heleza, koji sve komentariše, očekuje da prokomentariše i ovo što je iz njegovog domena.
Cvijanovićeva je rekla da su građani uznemireni kada se dešavaju stvari kao ta sa vehabijama, kao i da je Helez isprodukovao mnogo toga nastojeći da uznemiri javnost, da baci ljagu i da stvori pogrešnu sliku o Srpskoj.
Ona je istakla da Helez spominje samo Republiku Srpsku, a nije u stanju da uradi ništa što je njegova propisana obaveza, te konstatovala da od kolega iz političkog Sarajeva prepoznaje činjenicu da se najmanje bave svojim poslom.
"Oni resurs koji su dobili, a to je Ministarstvo ili neka agencija, ili direkcija ili bilo kakav drugi organizacioni oblik, oni te resurse koriste da bi pričali i radili protiv Republike Srpske", rekla je Cvijanovićeva.
Ona je istakla da Ramo Isak najavom protesta u Zenici zbog izjava predsjednika Srpske Milorada Dodika želi da skrene pažnju sa dešavanja u vezi sa policijskim strukturama u FBiH.
Cvijanovićeva je podsjetila da su se u Sarajevu dešavale vrlo rizične i problematične stvari u bezbjednosnom smislu - od pucnjava, do ubijanja i ranjavanja.
"Očito da nije kadar da ono što mu je povjereno kao zadatak realizuje na adekvatan način i onda mu treba ta neka javnost, šalje nam slike iz teretane", rekla je Cvijanovićeva.
Ona je ukazala da bošnjački član Predsjedništva BiH svoje sastanke i resurs koji ima koristi da 562 puta spomene Milorada Dodika, 895 puta spomene Srpsku i 1.500 puta kako Srpska radi ovo ili ono.
"Prilazimo nekim stvarima koje su neki potencijalni problem na različite načine. Ja prilazim na način da trebamo sjesti i dogovarati, da trebamo sve relaksirati ovdje i da ono što dogovorimo bude matrica za naše kretanje", naglasila je Cvijanovićeva.