Tako istoričari gledaju na praznovanje 25. novembra

''Dan državnosti bez državnosti i dan države bez države''

  • Izvor: ATV
  • 24.11.2024. 19:04

Dan državnosti bez državnosti i dan države bez države, tako istoričari gledaju na praznovanje 25. novembra kao tzv. dana državnosti u drugom entitetu.

Pokazuje to i sve apsurde BiH. Oni koji su razbijali Jugoslaviju, pokušavaju da promovišu ZAVNOBIH istrgnut iz konteksta Jugoslavije i prisvajaju antifašističke vrijednosti, prije svega srpskog naroda. To su oni koji su te vrijednosti složno rušili.

„U dokumentima ZAVNOBIH-a vidimo ko je bio nosilac antifašističke borbe na području današnje BiH. Tu se čak kaže o potrebi što većeg učešća Hrvata i Muslimana, odnosno propagiranja potrebe učešća u Narodnooslobodilačkoj borbi, jer oni tada nisu bili dovoljno zastupljeni u Narodnooslobodilačkom pokretu. To nam govori da nastavljači onih tradicija koji su bili u okupatorskim kvislinškim formacijama i formacijama NDH, odnosno, elite koje se predstavljaju kao njihovi nastavljači tradicija, pokušavaju Srbima objasniti antifašizam kroz jedan praznik izdvojen iz istorijskog konteksta", kaže Predrag Lozo, istoričar Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih.

Dok su, kako Denis Bećirović kaže, sljedbenici slobodarskih vrijednosti, od te države koju „mnogo vole“ su napravili koloniju sa strancima koji donose zakone. Da bošnjačka politika više od tri decenije uporno falsifikuje i prošlost i sadašnjost, poruka je predsjednika Srpske.

"Nas koji smo bili istinski antifašisti i krvavo platili oslobađanje od nacista i ustaša svrstali su među dželate. Zato 25. novembar po mjeri bošnjačke politike ne može biti čak ni praznik, jer je priča koju 30 godina njeguju u Sarajevu falsifikat. Da to ne može biti „dan državnosti“ jasno je svakome, jer BiH u kojoj danas živimo crpi svoju državnost iz Dejtonskog mirovnog sporazuma, koji Bošnjaci preziru", kaže Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske.

Bezobrazluk je to da 25. novembar kao takozvani "dan državnosti BiH" slave oni koji su srušili veliko zajedništvo u Jugoslaviji, poruka je prvog čovjeka Parlamenta Srpske.

“25. novembar je datum koji je obilježen tako da je 76-77 odsto Srba bilo u partizanskim jedinicama i učestvovali u kreaciji dana ZAVNOBiH-a. Tako da sada ispada da onih 25 odsto drugih treba da njeguju te tradicije, a da nas koji smo potomci onih 76 odsto treba da budemo poniženi. To je bezobrazluk i sramota", kaže Nenad Stevandić.

Bih nema „dan državnosti“. Bošnjaci obilježavanjem 25. novembra po svaku cijenu žele da izvrše reviziju istorije. Današnja BiH je daleko od antifašističke note koja je karakterisala ZAVNOBIH, kategoričan je Milimir Mučibabić.

"Taj dan to nije iz prostog razloga što današnja BiH ne baštini taj kontinuitet. Isto kao što nije baštinila kontinuitet od Kulina bana pa naovamo, ona ne baštini kontinuitet ni od ZAVNOBiH-a, jer je sad BiH federalna jedinica, sviđalo se to nekome ili ne, koja je podijeljena na dva entiteta i nastala je u Dejtonu", kaže Milimir Mučibabić, senator Republike Srpske i predsjednik Upravnog odbora "Prosvjete" u Beogradu.

Da Bošnjaci žele zajedništvo, valjda bi im Dejtonski sporazum bio dobar. U BiH nikada nije postignut dogovor o obilježavanju 25. novembra što je bila obaveza iz Dejtonskog mirovnog sporazuma.

Pratite nas i putem Vibera