Sud BiH

Dvostruki aršini: Dodik iz operacione sale u sudnicu, Dudaković na neograničenom bolovanju

  • 27.12.2024. 08:48

Ratni komandant Petog korpusa tzv. Armije RBiH, Atif Dudaković, nastavlja da obara rekorde kao osoba koja je najduže vremena bila osumnjičena i optužena za najteže zločine bez pravosnažne presude.

Goruća političko-pravosudna tema u BiH posljednjih dana, inače, predstavlja proces koji se pred Sudom BiH vodi protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika. Predsjednik Srpske, naime, optužen je za nepoštivanje odluka Kristijana Šmita, koga institucije Srpske ne priznaju za visokog predstavnika u BiH.

Karan: Od suđenja Dodiku zavisi opstanak Srpske

Karan: Od suđenja Dodiku zavisi opstanak Srpske

Dok je u BiH ovih dana glavna tema to što je Narodna skupština Republike Srpske usvojila zaključke da Dodik, dok se potpuno ne oporavi od nedavnog operacionog zahvata, ne dolazi na ročišta u Sud BiH, ratni komandant 5. korpusa tzv. Armije BiH, izgleda, uz dozvolu tog istog suda nalazi se na neograničenom bolovanju.

Iako su još u avgustu 2006. godine tadašnji predsjednik Republike Srpske Dragan Čavić i premijer Milorad Dodik zajednički podnijeli krivične prijave protiv Dudakovića i NN lica zbog stravičnih zločina počinjenih nad zarobljenim srpskim civilima i vojnicima, o čemu svjedoče autentični video-snimci čiji su autori sami bošnjački vojnici, Dudaković je i danas formalno slobodan čovjek, a kraj sudskom procesu koji se vodi protiv njega i ostalih optuženih još se ne nazire.

Odgođeno suđenje predsjedniku Dodiku - nastavak u ponedjeljak

Odgođeno suđenje predsjedniku Dodiku - nastavak u ponedjeljak

Prema optužnici, Dudaković i još 15 optuženih bošnjačkih oficira i vojnika terete se za ubistvo više od 300 Srba, među kojima najviše civila uglavnom starije životne dobi, kao i vojnika koji su se predali ili bili zarobljeni. Tijela jednog broja žrtava pronađena su nakon rata i ekshumirana iz više pojedinačnih i masovnih grobnica, a za posmrtnim ostacima nekih od ubijenih još se traga. Radi se o zločinima koji su počinjeni u ljeto i jesen 1995. na teritoriji Bosanskog Petrovca, Ključa, Bosanske Krupa i Sanskog Mosta, te okolnih sela, kao i progon i uništavanje vjerskih objekata.

Dio optužnice za Dudakovića odnosi se i na ratne zločine nad žrtvama bošnjačke nacionalnosti, pripadnicima i pristalicama Narodne odbrane Autonomne Pokrajine Zapadna Bosna za vrijeme međubošnjačkih sukoba u Cazinskoj krajini, na području opština Bihać i Cazin. Iako je optužnica protiv Dudakovića, nakon rekordno duge istrage koja je trajala 12 godina, zvanično podignuta u oktobru 2018, izricanje presude bošnjačkom ratnom komandantu nije ni na vidiku.

Zanemarivanje Dodikovog zdravstvenog stanja krši Еvropsku konvenciju ljudskih prava

Zanemarivanje Dodikovog zdravstvenog stanja krši Еvropsku konvenciju ljudskih prava

Iz Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica ističu da je nedopustivo da sudski proces protiv Dudakovića traje ovoliko dugo, te da postoji osnovani razlog za sumnju da se namjerno oteže s donošenjem presude.

– Proces protiv Dudakovića od samog početka propraćen je brojnim kontroverzama i pretvorio se u farsu koja, očigledno, ima namjeru da traje u nedogled. U ovom predmetu dešavalo se mnogo toga: od korone, pa do bolesti Dudakovića u bezbroj navrata. Na kraju, imali smo informacije da se navodno bolesni Dudaković u međuvremenu pojavljivao kao motivacioni govornik po raznim skupovima u FBiH, te da je priman od najviših zvaničnika iz reda bošnjačkog  naroda koji obavljaju funkcije na nivou BiH – kaže za Srpskainfo direktor Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica, Viktor Nuždić.

Dodaje da ovom dinamikom i načinom na koji pravosuđe BiH tretira Atifa Dudakovića, sudski proces protiv njega neće biti završen još 100 godina.

Dodik: Savjetovano mi je mirovanje tri mjeseca

Dodik: Savjetovano mi je mirovanje tri mjeseca

– To vrijeđa zdrav razum svima, a posebno onima koji su izgubili svoje najmilije u operacijama 5. Korpusa tzv. Armije BiH. Očigledno je da postoji namjera da se zločini nad Srbima nikad ne procesuiraju do kraja, već se čeka da vrijeme uradi svoje. Nažalost, ovo nije jedini predmet zločina protiv Srba koji se opstruiše na ovaj način. Podsjetiću da već godinama traju i postupci protiv optuženih za ratne zločine nad Srbima u Orašju, za Dobrovoljačku ulicu, Čemerno, Jošanicu, kao i brojna druga stratišta srpskog naroda – ističe Nuždić.

Pratite nas i putem Vibera