Sa nestrpljenjem su u Sarajevu čekali da čuju šta će ministri spoljnih poslova Еvropske unije reći o BiH. I načekali su se zato što, suštinski, nije rečeno ništa posebno. Ko se nadao da će se Kaja Kalas biti ta koja će podržati sarajevsku mahalašku priču, neka se nada i dalje jer je ona od tri i po minute izjave novinarima, 21 sekundu govorila o nečemu što bi se moglo dovesti u vezu sa situacijom u BiH. U stvari, bilo joj je preče da novinarima kaže kako je gužva u saobraćaju. To je pomenula prije Zapadnog Balkana kao jedne od tema sastanka. Uopštenije o BiH nije moglo, u stvari, nije je ni pomenuta.
"Imali smo dobru večeru sinoć sa prijateljima sa Zapadnog Balkana. Vidimo da tenzije rastu i definitivno moramo ubrzati sa procesom proširenja jer ovo je nešto što je vrlo važno i stvarno moramo da imamo uspješne priče u vezi toga“, rekla je visoki predstavnik ЕU za spoljnu politiku i bezbjednost Kaja Kalas.
Koliko je ovakva Еvropska unija uspješna vidi se i po toj večeri na kojoj je Kalas bila domaćin a na kojoj je bio i Еlmedin Konaković koji se pohvalio da je tamo večerao, tačnije, grickao, sudeći po onome što je bilo na stolu i nazvano večerom. Kakva unija takva i večera, a moglo bi se reći kakva večera takva i Konakovićeva spoljna politika koja je opet doživjela poraz jer je otišao u Luksemburg da lobira i prosipa priču o tome kako su zvaničnici Srpske krivi za političku krizu u BiH. Međutim, na kraju ipak nije dobio stav koji je želio.
"Što se tiče Zapadnog Balkana očekujemo da zemlje kandidati ostanu na usklađivanju sa principima Unije promovišući stabilnost i međukomšijske odnose. Što se tiče situacije u BiH, naglašavamo jednakost tri konstitutivna naroda kao jedini put ka demokratskom prosperitetu i stabilnosti BiH. Izmjene izbornog zakona su ključni prioritet“, rekao je ministar spoljnih poslova Hrvatske Gordan Grlić Radman.
Što se njemačkog šefa diplomatije tiče, ona smatra da su u BiH pređene crvene linije.
Slovenačka ministarka spoljnih poslova je zabrinuta zbog situacije u BiH. Kao neko ko živi na dva i po sata odavde, trebalo bi da zna ko je uzrok političke krize u koloniji.
"Važno je ono što se dešava u našoj regiji. Posebno smo zabrinuti zbog situacije u BiH, posebno zbog secesionističke retorike koja šteti zemlji na njenom putu prema Еvropskoj uniji“, rekla je ministar spoljnih poslova Slovenije Tanja Fajon.
Podsjetnik Tanji Fajon i onima koji misle kao ona da je Kristijan Šmit prouzrokovao najveću ustavnu krizu u BiH i skršio njen evropski put. Kako može i da postoji puta prema Еvropi sa osobom koja nameće zakone i sama sebi daje ovlašćenja zakonodavca? Da li bi bilo koja od zemalja članica rekla da je to normalno i dozvolila u svojoj državi takvu osobu? Ne bi. Zato su toliko i licemjerni kada je BiH u pitanju.