Evropska komisija mora da prati imlementaciju direktiva koje regulišu procjenu uticaja javnih i privatnih projekata na životnu sredinu što uključuje i Trgovsku goru, izjavio je član Pravnog tima iz BiH Nemanja Galić.
Galić je istakao da nije iznenađen odgovorom Evropske komisije da nije nadležna za procjenjivanje i odobravanje projekata kao što je izgradnja odlagališta za radioaktivni otpad i istrošeno nuklearno gorivo na Trgovskoj gori, već da je to odgovornost članica EU, ali se nada da će se uključiti u ovaj proces.
- Odgovor Evropske komisije nije iznenađujući, posebno gledajući sa čisto političkog aspekta. Tačno je da Evropska komisija nije ta koja direktno sprovodi i vrši procjenu ovakvih projekata. To je svakako nadležnost države članice - rekao je za Srnu Galić, koji je član Pravnog tima za izradu strategije pravne zaštite interesa BiH u vezi sa pitanjem odlaganja radioaktivnog otpada i istrošenog nuklearnog goriva na Trgovskoj gori.
Dodao je i da je tačno da Hrvatska mora da poštuje odredbe Konvencije o procjeni uticaja na životnu sredinu u prekograničnom kontekstu, takozvanu Espo konvenciju.
- Međutim, ono što odgovor Evropske komisije zanemaruje jeste da sa aspekta prava EU nije relevantna samo Direktiva Savjeta 2013/59/EURATOM, prema kojoj članice imaju krajnju odgovornost za upravljanje potrošenim gorivom i radioaktivnim otpadom koji nastaje na njihovoj teritoriji. Ono što je takođe dio prava EU jeste i na primjer Direktiva 2011/92/EU Evropskog parlamenta i Savjeta - smatra Galić.
On je pojasnio da je tom direktivom direktno regulisana procjena učinaka određenih javnih i privatnih projekata na životnu sredinu, što svakako uključuje i projekat poput planiranog skladišta radioaktivnog otpada na Trgovskoj gori.
- Stoga, Evropska komisija mora da prati implementaciju i te direktive od Hrvatske. Štaviše, prema informacijama koje imamo, Evropska komisija je već u prethodnoj, strateškoj fazi, vraćala Hrvatskoj Nacionalni program provođenja Strategije zbrinjavanja radioaktivnog otpada, upravo zbog neusklađenosti sa pravom EU - naveo je Galić.
Napomenuo je da ne treba zanemariti i to da je Hrvatska u određenoj mjeri dovodila u zabludu Evropsku komisiju prethodnih godina, budući da izbjegava da prizna da je konačnu odluku o skladištu i njegovoj lokaciji već donijela.
Evropska komisija nije nadležna za procjenjivanje i odobravanje projekata kao što je izgradnja odlagališta za radioaktivni otpad i istrošeno nuklearno gorivo na Trgovskoj gori, već je to odgovornost članica EU, rečeno je Srni iz Evropske komisije.
Komentarišući konstataciju Srne u vezi sa kritikama na račun indolentnosti i ravnodušnosti EU kada su u pitanju planovi Hrvatske da odloži radioaktivni otpad na lokaciji Trgovska gora u opštini Dvor, na granici sa BiH, portparol Evropske komisije za klimatsku akciju Ana Krespo Parondo odgovorila je da su za takva pitanja odgovorne članice EU.