Politički analitičar i stručnjak za bezbjednost Dževad Galijašević smatra da je krah neumskih, neumnih pregovora ogolio političku suštinu BiH, te da su Hrvati na potezu, što može bitno odrediti sudbinu i opstanak BiH, jer problemi nastaju i eskaliraju u Sarajevu.
- Političke i vjerske elite u Sarajevu, nevladine organizacije i sredstva informisanja, nacionalisti, islamisti, mudžahedini, vehabije i teroristi "seire" nad političkim lešom takve države, glumeći da je ona tu "samo je malo u krizi", dok u stvarnosti upravo oni predstavljaju kolektivne ubice domovine, u čije obnavljanje se uzalud zaklinju - izjavio je Galiješević Srni.
On je naveo da je zbog osjećaja nacionalne ugroženosti nastalo i fukcioniše jedinstveno političko savezništvo lidera HDZ-a BiH Dragana Čovića sa liderom SNSD-a Miloradom Dodikom. Naravno, dodao je, da to partnerstvo jeste ambivalentno i da njegov teret osjećaju oba lidera zbog složenih i teških međunacionalnih odnosa Srba i Hrvata van BiH, praktično nacionalnih matica u Srbiji i Hrvatskoj, koji još uvijek manifestuju visok stepen netolerancije.
On je napomenuo da je političko savezništvo Srba i Hrvata u BiH postavilo ozbiljne dileme pred evropsko liderstvo, a predsjednika Hrvatske Zorana Milanovića uključilo u ove procese, kao nesumnjivu podršku opravdanim, političkim zahtijevima srpskog naroda i Dodika.
- "Dodik nije problem – problem je u Sarajevu", više puta je naglasio hrvatski predsjednik, uočavajući da BiH neumitno strada pod teretom islamizma - podsjetio je Galijašević.
On je ocijenio da se ranija zabrinutost za BiH u Hrvatskoj i na zapadu pretvorila u strah od tihog odlaska sa kulturne i istorijske pozornice, najmanjeg i politički najslabijeg, nekad državotvornog naroda Hrvata.
- Tešku, istorijsku i političku bitku za ustavnu ravnopravnost koja se vodila na duže staze Hrvati gube - upozorio je Galijašević. Galijašević je ukazao da su svi pokušaji da se stekne pravo garantovano Ustavom i Dejtonskim sporazumom, da bira svoje predstavnike, u Sarajevu tumačeni kao napori za stvaranje trećeg entiteta i plan nove federalizacije države.
- Čović je zbog toga bio hapšen da bi se slomio otpor njegove stranke, projektu radikalne i brze islamizacije Federacije BiH, sa namjerom nastavljanja tog procesa i na tlu Republike Srpske, odnosno cijele BiH - naglasio je Galijašević.
Podsjetio je da je geneza uništenja Hrvata u BiH bila duga, puna stradanja i otpora koji je taj narod pružao, te naveo da je u toku rata, ali i kad je Dejtonski sporazum primjenjen, uočeno da se ustavni status Hrvata u BiH slabi na račun potpunog uništenja Srba u Hrvatskoj.
Prema njegovim riječima, u prvim danima mira bivši mudžahedini i islamisti su terorističkim akcijama, ubistvima i zločinima, paljevinom kuća i crkava, sa znanjem zapadnih država, krenuli i protiv Hrvata.
- Počelo je terorističkim napadom u Mostaru, nastavljeno bombaškim u Zavidovićima, ubistvima, uslijedila su ubistva hrvatskih povratnika u srednjoj Bosni, pa ubistvo Joze Leutara, podmetanje eksploziva pri papinoj posjeti Sarajevu, bacanje eksplozivne naprave na upravnu zgradu Šuma Herceg-Bosne, ubistvo četveročlane porodice Anđelić kod Konjica na Božić - podsjetio je Galijašević.
Nastavljeno je, navodi, napadom na fabriku u Hadžićima koja je u vlasništvu Hrvata iz BiH, ubistvom i ranjavanjem u trgovinskom lancu "FIS" Vitez koji je u vlasništvu Hrvata, te napad na poslanike u Zenici iz reda HDZ-a".
On je ocijenio da je HDZ BiH sa Čovićem na čelu umjerenom politikom pokušavao promijeniti to stanje i obezbjediti podršku Njemačke, a time i Hrvatske, te ukazao i da je za to vrijeme broj Hrvata u BiH prepolovljen.