Sastanak ministra inostranih poslova u Savjetu ministara Bisere Turković sa njemačkim šefom diplomatije Hajkom Masom pokazao je kako praktično izgleda iskorištavanje institucija BiH u promovisanju ličnih, vlastitih partikularnih stavova koji nisu stavovi BiH, koju ona predstavlja i čije interese treba da zastupa, ocijenio je Hrvatski narodni sabor (HNS) BiH.
Iz HNS-a ističu da je Turkovićeva već odavno izašla iz ustavnih okvira svog djelovanja i iskorištava MIP za promociju ličnih, a ne stavova BiH.
U saopštenju se dodaje da je MIP ključna institucija u međunarodnim krugovima koja treba da promoviše interese i ciljeve BiH.
"Turkovićeva je danas demonstrirala da svoju zemlju, kao ni ministarstvo na čijem je čelu, ne doživljava na takav način", ističu u HNS-u.
Navodi se da je Turkovićeva pozvala na snažno uključivanje OHR-a, potpomognutog SAD i novom administracijom, oko pitanja reformi izbornog zakonodavstva.
"Uz gaf oko uključivanja Velike Britanije kao dijela EU /pitanje Bregzita je već odavno završeno političko pitanje u EU/, Turkovićeva javno, na sebi svojstven način, traži od ministra Masa intervencije OHR-a čineći teške diplomatske i političke propuste na evropskom putu BiH", ocijenili su iz HNS-a.
Podsjeća se da je Evropska komisija službeno, kao jedan od prioritetnih uslova, navela gašenje OHR-a u predstojećem periodu i upravo to je jedan od ključnih zadataka novog visokog predstavnika.
"Jednako je važno da su i Evropska komisija i Evropski parlament naveli da reforme izbornog zakonodavstva kao jednog od prioriteta trebaju biti rezultat održivog rješenja kojeg će ponuditi domaći političari", dodali su iz HNS-a.
HNS je istakao da Turkovićeva nije propustila ni spomenuti navodno miješanje susjednih zemalja, a javno poziva direktno uključivanje drugih zemalja.
"U vlastitom nepoznavanju elementarnih stvari, podsjećamo da bi gospođa Turković, koja je rođena u Sisku, trebalo da zna da je Hrvatska već punopravna članica EU, kojoj BiH treba pristupiti, te da je u ovom trenutku Hrvatska ključna jugoistočna granica EU u širem kontekstu, počevši od pitanja bezbjednosti, razmjene usluga i dobara, migrantske krize, kao i da ima posebnu odgovornost kada je u pitanju BiH", naveli su iz HNS-a.
U HNS-u postavljaju pitanje i veličanja ratnih zločina, koje Turkovićeva koristi u svom javnom diskursu, iznova otvarajući ratnu prošlost i patnje porodicama koje su direktne žrtve "njenih junaka".
"Još jednom pozivamo Turkovićevu da se javno izvini za takve stavove i javne istupe i izvini se žrtvama i porodicama stradalih", poručio je HNS, izražavajući nadu da joj je ministar Mas dao istu sugestiju i savjet.