Protiv sankcija srpskom članu Predsjedništva Miloradu Dodiku i njegovim saradnicima, pored HDZ-ovih evroparalemtaraca bili su Slovenci, Francuzi, te nekolicina Nijemaca. Francuzi su pozvali na dijalog sa Republikom Srpskom i Srbijom, dok su Nijemci bili izričiti da sankcije neće riješiti nagomilane probleme u BiH. Hrvati su iznijeli i svoje stavove da su hrvatskom narodu u Federaciji oduzeta ustavna prava, a ti problem nemaju veze sa Republikom Srpskom i Miloradom Dodikom.
"Mislim da svi razumiju da je potreban dogovor triju strana. Stoga zveckanje sankcijama nije korisno, ne pridonosi rješavanju problema koji je ne samo bitan Hrvatima, nego i za budućnost cijele BiH. Ponavljam, amandman je za nas bio deplasiran i promašen, pogotovo što se u njemu dvosmislenom formulacijom insinuira da i Hrvatska ima nekakvu agendu destabiliziranja BiH", rekao je Karlo Resler, šef HDZ-ovih parlamentaraca u Evropskom parlamentu.
Tri evroparlamentaraca naknadno su uputila amandman za sankcije Republici Srpskoj. SDP-ovi Saša Magazinović i Vojin Mijatović pohvalili su se na društveni mrežama da su baš oni zaslužni za to što se traži ekonomska destabilizacija Republike Srpske, jer su se prije mjesec dana slikali sa jednim od tri evroparlamentarca koji je uputio amandman. Da se stavrni problemi u BiH, odnosno u Federaciji prebacuju u tuđe dvorište i da su besmisleni pozivi na snakcije jasna je predsjednica Srpske. Željka Cvijanović kaže da je više brine evropsko nerazumjevanja situacije u BiH.
"Poruke za sankcijama su poprilično besmislene. Prvo sankcije nikad nigdje nisu ništa popravile i ništa nisu donijele dobro, druga stvar što mene više brine od tih snakcijama je upravo to nerazumjevanje situacija, a živite tako blizu negdje, nekome i konačno pripadate istom geografskom prostoru Evrope, a vaša znanja su minorna i stereotipna", rekla je Željka Cvijanović, predsjednik Republike Srpske.
Politički analitičari tvrde da evropski amandmani za sada ne znače ništa, već samo da se opipavaju mišići. Probošnjački političari već mjesecima traže sankcije za Milorada Dodika i Republiku Srpsku, jer nemaju političke i pravne argumente za stopiranje povrata ustavnih nadležnosti Srpske. Sve to su institucije Srpske obrazložile u svom pismu upućene Evropljanima, a koje bi trebalo da se razmatra u ponedjeljak kada će se raspravljati o političkoj krizi u BiH, to jeste o izmjeni Izbornog zakona.