Zvaničnici Hrvatske i hrvatski predstavnici u BiH zajedno, ali Željka Komšića ni na vidiku.
Sve to govori da u Predsjedništvu BiH nema legitimnog predstavnika hrvatskog naroda.
Da tako više ne može, poruka je i hrvatskog premijera.
Andrej Plenković podržao je dogovor iz Laktaša, i poručio da se Izborni zakon BiH mora mijenjati.
"Smatramo da se ta anomalija koja postoji u smislu da već četiri puta se dogodilo u izborima za člana Predsjedništva BiH da Hrvati nemaju predstavnika koji je izabran većinski od hrvatskog naroda u BiH, a tim i dezavuiramo ono što je bilo dogovoreno u Dejtonu 1995. godine, da se to treba i može ispraviti ako postoji politička volja. Prijedlog koji je bio predstavljen na sastanku čelnika u Laktašima je korak ka tom smijeru", rekao je Plenković.
Korak naprijed sigurno nije moguć uz stalno miješanje stranaca u unutrašnja pitanja u BiH. Dogovor iz Laktaša najviše je zasmetao strancima koji vršljaju u BiH.
Politički lideri iz Trojke to im i dopuštaju. Neki traže od nelegitimnog Kristijana Šmita da nametne izborni zakon.
BiH, kaže Dragan Čović, funkcionisaće ako odgovornost preuzmu samo oni koje je birao narod.
"Ja sam uvjeren da BiH neće biti funkcionalna država dok izvršna, zakonodavna vlast i politička vlast koju je narod birao, ne preuzme odgovornost za izvršnu i zakonodavnu vlast i da donosi odluke. Tada ćemo vjerovatno zatvoriti vrata onima koji misle da neke druge stvari mogu raditi nametanjem ili na neki drugi način", kaže Čović.
Put BiH ka ЕU koče oni koji kažu da taj isti put podržavaju. Uglavnom stranci koji ruše sve dogovore onih koje je birao narod.