Svi lični podaci u zvaničnim evidencijama zaštićeni su na najvišem bezbjedonosnom nivou i ne postoji rizik od kompromitacije podataka iz zvaničnih baza, saopšteno je iz Agencije za identifikaciona dokumenta, evidenciju i razmjenu podataka BiH.
Povodom informacija o prodaji skeniranih pasoša na ilegalnim internet platformama takozvanim dark veb, iz Agencije su naveli da ovakve zloupotrebe najčešće nastaju usljed nepažnje pojedinaca prilikom korištenja i čuvanja ličnih dokumenata, a ne kompromitacije zvaničnih baza podataka.
Zakonom o zaštiti ličnih podataka BiH, kao i drugim relevantnim propisima, jasno je definisano ko i u kojim okolnostima može da zahtijeva kopiju ličnih dokumenata.
Iz Agencije su pojasnili da je kopiranje i skeniranje ličnih dokumenata dozvoljeno samo ovlaštenim institucijama i organizacijama u skladu sa zakonskim osnovom i u tačno propisane svrhe.
Napomenuli su da hoteli, turističke agencije i druge privatne organizacije nemaju zakonsko pravo zadržavati kopije ličnih dokumenata bez izričite zakonske osnove.
- Imaju pravo da utvrde lični identitet i upišu eventualno ime i prezime, kao i razlog posjete, što je neki minimum podataka koji se daje ovim organizacijama, ali bez obaveze da se ostavljaju lični dokumenti na recepciji hotela - naveli su iz Agencije.
IDDЕЕA kontinuirano unapređuje sigurnosne standarde i primjenjuje najsavremenije tehnološke mjere kako bi osigurala integritet ličnih podataka građana BiH, a svaka sumnja u zloupotrebu ličnih podataka ili dokumenata treba biti prijavljena nadležnim organima.