Još jedan u nizu apsurda BiH je i proslava 1.marta, tzv. "dana nezavisnosti". Drugi entitet danas obilježava dan kada je nelegalnim referendumom i preglasavanjem Srba, BiH izašla iz sastava Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije, a u novembru kao Dan državnosti slavi dan zasjedanja ZAVNOBIH, koji je uspostavio osnovna načela BiH upravo u toj zajedničkoj državi.
- Na kraju krajeva, tu ima i jedan paradoks. Znate, ima onaj praznik u novembru koji se proslavlja, dakle drugo zasjedanje AVNOJ-a, to je dan kada je ustrojena SFRJ, onda proslavljate dan, taj 1. mart kojim cijepate na referendumu tu državu. Kako ta dva dana mogu biti Dan nezavisnosti i Dan državnosti. Dakle, kako mogu biti spojeni u okviru proslave, a u jednoj državi? - pita se istoričar Lazar Škobo.
Prvi mart budi mnoge uspomene, na početak stradanja i kukavičko prolivanje srpske krvi na Baščaršiji u Sarajevu.
Strahovita sjećanja na početak Odbrambeno – otadžbinskog rata najbolje pamte borci. Kako kažu, žalosni su zbog činjenice da je Međunarodna zajednica priznala 1. mart kao "dan nezavisnost BiH", kada je to dan koji je donio krvavi sukob i ogroman broj žrtava.
- Tog 1. marta desile su se velike stvari. Srpski narod je prepoznao da se mora organizovati i uspjeli smo da se organizujemo i poslije 1. marta su krenule i barikade i prve žrtve u Sarajevu na tim barikadama i bilo nam je jasno da Srbe nema zajedničkog života - rekao je Dragiša Tuševljak, predsjednik Boračke organizacije Istočno Novo Sarajevo.
U dijelu F BiH sa većinskim bošnjačkim stanovništvom 1. mart se obilježava kao takozvani dan nezavisnosti BiH, jer je tada održan nelegalni referendum o nezavisnosti i otcjepljenju BiH od SFRJ. Srbi u Republici Srpskoj 1. mart pamte po ubistvu srpskog svata u Sarajevu, što je bio i okidač za početak ratnih sukoba.