Bivši ministar spoljnih poslova SR Jugoslavije Vladislav Jovanović izjavio je Srni da će, zbog novih geopolitičkih okolnosti u svijetu, proces protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika vjerovatno da završi "takozvanom opomenom bez političke ili druge težine", a da sve to bude uvod u ozbiljno rješavanje postojećih problema između strana u BiH.
Jovanović je naveo da je ovo suđenje bilo mnogo i dugo pripremano sredstvo pritiska, a ne "sredstvo uništavanja".
Cilj je, objasnio je on, bio da se psihološki iznuri srpska strana i da u toj neizvjesnosti i pribojavanju od najgoreg, počinje da paniči i "u toj opštoj zbrci počne da pravi neke greške".
"Ovo što su oni naumili da zauvijek odstrane predsjednika Dodika iz političkog života, da ga eventualno sklone sa očiju javnosti i fizički, ne samo politički, to je udar u sistem postojanja BiH, jer Dejtonski sporazum je sastavljen od dvije celine, entiteta i tri konstitutivna naroda. To je neizmjenjivo i ko god pokuša da to izmijeni, ulazi u klopku da osporava dejtonski sistem, a ako njega nema, onda nema ničega", naveo je Jovanović.
On smatra da su i spoljni inspiratori ove situacije iz dojučerašnje američke administracije svjesni da će, ako ispuste iz ruku pravni instrument države BiH - Dejtonski sporazum, ponovo vratiti sve u neizvjesnost.
Jovanović je istakao da onima koji sada drže političku moć u svijetu ne odgovara ovaj ishod situacije u BiH, te ukazao na aktuelni trend na globalnom nivou da se "takozvanim malima neće dozvoljavati da utiču na poteze velikih i ometaju njihovo sporazumevanje".
"Tako da bi tu (na sutrašnjem izricanju presude) bilo nešto što bi bilo ili dalje produžavanje ili zamrzavanje ili se završilo sa nekom takozvanom opomenom bez političke ili neke druge težine", smatra Jovanović.
Sve drugo je, istakao je on, put u neizvjesnost, što nije u interesu nikoga, pogotovo sad kada oni koji drže političku moć u svijetu imaju mnogo važnije stvari da rješavaju u svijetu, a ne da se bave takozvanim lokalnim krizama u što sigurno spada i BiH.
"Iz tih razloga mislim da će ovo ipak da se završi više kao jedna velika bura u maloj čaši vode i da će, na kraju, sve to da bude više uvod u neku vrstu ozbiljnog razgovora i ozbiljnog rešavanja postojećih problema između strana u BiH", rekao je Jovanović.
On je istakao da "neko van BiH" shvata da bi osuđujuća presuda Dodiku bila uvod u nove probleme, a nikako rješavanje postojećih.
"Predsjednik Dodik je ovde simbol, ne samo fizička i politička ličnost, ali ako bi oni taj simbol na jako povredljiv, direktan i agresivan način htjeli, ne samo da poruše nego i uklone, onda izazivaju i gnjev i otpor kod stanovništva koje je još traumatizovano od građanskog rata i koje ne želi da se ponovo vrati u tesni okvir u koji su ih pokušavali da ih smjeste ranije", objasnio je Jovanović.
On je istakao da je Dejtonski sporazum garancija opstanka srpskog naroda u BiH kao državi i da bi se taj sporazum napao eventualnom presudom Dodikom, a teret daljih komplikacija svalio na Republiku Srpsku i njeno stanovništvo, što je neprihvatljivo za opstajanje BiH.
"To je neprihvatljivo za opstajanje BiH jer ona traži delikatan, odmjeren i korektan način postupanja u oba pravca, oba entiteta, nikako agresivno nastojanje ili neku vrstu sudskog ili državnog udara protiv Republike Srpske", rekao je Jovanović.
To je, istakao je on, uvod u nove probleme, a nikako rješavanje postojećih i "to neko shvata, ako ne u BiH, onda van BiH".
"Kad bi se to desilo, onda je to uvod u neizvjesnost, a niko ne želi takvu neizvjesnost u ovom trenutku kada se karte raspoređuju na međunarodnom planu i kada niko ne želi da taj proces raspoređivanja bude ometan nekim lokalnim incidentima", zaključio je Jovanović.