Zajednička komisija za odbranu i bezbjednosti

Kovačević: MUP Srpske se mora pitati u sektoru u kome ima nadležnosti

  • Izvor: SRNA
  • 06.12.2023. 12:02

Zamjenik predsjedavajućeg Zajedničke komisije za odbranu i bezbjednosti Parlamentarne skupštine BiH Radovan Kovačević rekao je Srni da je sporazum za pregovore sa Fronteksom sačinjen u skladu sa Ustavom i Dejtonskim sporazumom i da je to jedini razlog zbog čega su predstavnici bošnjačkog naroda u Savjetu ministara bili protiv tog dokumenta, jer su oni uvijek protiv dejtonske, ustavne BiH.

"Ono što oni ne žele da shvate i prihvate jeste da BiH u određenim okolnostima može da bude tačka za odgovor ili tačka za dogovor, ali ne može da odlučuje o onim pitanjima za koje nema ustavnu nadležnost", rekao je Kovačević.

On je istakao da je potpuno jasno da u sektoru bezbjednosti ubjedljivo najveću nadležnost imaju entiteti i da se Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske mora pitati u sektoru u kome ima nadležnost.

Vulić: Bošnjacima cilj minimiziranje institucija Srpske, a ne kompromis

Vulić: Bošnjacima cilj minimiziranje institucija Srpske, a ne kompromis

"Ono što je bitno jeste da je ovaj sporazum jedan od 14 prioriteta iz Mišljenja Еvropske komisije i da se sada vidi ko blokira napredak BiH prema ЕU. Potpuno je jasno da to nije Republika Srpska", rekao je Kovačević.

Ministar bezbjednosti u Savjetu ministara Nenad Nešić izjavio je sinoć da bošnjački ministri nisu glasali o sporazumu za pregovore sa Fronteksom, tako da od pregovora sa ovom agencijom do daljeg nema ništa.

Nešić: FRONTЕKS pokazuje ko je za ulazak u ЕU, a ko za sukobe i podjele

Nešić: FRONTЕKS pokazuje ko je za ulazak u ЕU, a ko za sukobe i podjele

Nešić je u izjavi Srni objasnio da su srpski i hrvatski ministri već ranije glasali za sporazum, dok bošnjački ministri, koji su juče tražili odgađanje glasanja kako bi obavili dodatne konsultacije, nisu iskoristili mogućnost da se izjasne o sporazumu, te je sjednica Savjeta ministara zaključena bez njihovog izjašnjenja.

On je naveo da bošnjački ministri traže da se izmijeni član sporazuma tako da entiteti, umjesto saglasnosti, daju mišljenje. 

Pratite nas i putem Vibera