Delegat u Klubu Srba u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Radovan Kovačević izjavio je da su najave iz opozicije da su spremni da podrže zakon o Sudu BiH na način da sjedište apelacionog odjeljenja ne bude u Banjaluci, nego da po zahtjevu sarajevskih stranaka bude u Istočnom Sarajevu, samo još jedan dokaz da su za sopstvenu korist spremni platiti svaki ceh na račun Republike Srpske.
"Kada se tome doda da su spremni glasati i za proširenje nadležnosti Suda BiH i za to da Sud BiH dobije građansku nadležnost, odnosno mogućnost parnice, onda to još više zabrinjava. Djeluje kao da bi cilj mogao biti taj da Sud BiH odlučuje o imovini", rekao je Kovačević za RTRS.
On je istakao da Sud BiH nema pravo da odlučuje o imovini jer je to pitanje regulisano Dejtonskim mirovnim sporazumom.
"Kada smo mi pregovarali nismo pristali da ima još jedan sud već samo jedno odjeljenje. Onda su oni počeli da insistiraju da mora da bude u Istočnom Sarajevu. To je već stvaralo kod nas određene sumnje. Čuli smo njihove izjave da mi želimo da bude u Banjaluci da bi vršili uticaj, a onda su rekli da žele da to odjeljenje bude smješteno u Istočnom Sarajevu. Žele da bude blizu Sarajeva i američke ambasade. To je nešto na šta mi nećemo pristati", poručio je Kovačević.
On navodi da su postojale najave da je opozicija iz Republike Srpske spremna da učini nešto takvo, ali su izjavom visokog funkcionera SDS-a Darka Babalja vidjeli da su oni itakako spremni za takve poteze.
"Nismo i nećemo nikada biti spremni da trgujemo interesima Republike Srpske. Milorad Dodik i njegov tim nikada na to neće biti spremni", naglasio je Kovačević.
On je ukazao da niko nije protiv Istočnog Sarajeva, te je podsjetio da su sve institucije koje su otvorene u ovom gradu bile i prijedlog SNSD-a.
"Da ne govorimo o ulaganjima i tome na koji način smo razvili Istočno Sarajevo koji je na ponos svih u Republici Srpskoj", rekao je Kovačević.
On je ukazao na činjenicu da su stranke sa sjedištem u Federaciji, a koje su okupljene oko SDA, tražile razgovor da bi se oborila hitna procedura Zakona o graničnoj kontroli kako bi mogli izbaciti ono što je predsjednik Srpske i lider SNSD-a Milorad Dodik ispregovarao, a to je da 50 metara od granične linije zakonski stoje table dobrodošlice u Republiku Srpsku.
"Otvoreno su nam rekli da su o tome razgovarali sa Babaljem i Vukovićem u Sarajevu i da su oni na to pristali. Dan kasnije na sjednici vidjeli smo da se to obistinilo jer su oni iz opozicije bili za to da se sruši hitna procedura i bili su spremni da izbace table iz tog zakona", kaže Kovačević.
On je rekao da je zahvaljujući stavu predstavnika SNSD-a to onemogućeno, te je usvojen zakon koji reguliše da se mogu legalno postavljati table "Dobrodošli u Republiku Srpsku", a na mnogim mjestima to znači i prije graničnog prelaza.
"Na taj način se štite interesi Republike Srpske", poručio je Kovačević.