Krnji Ustavni sud BiH u kojem ne sjedi nijedan sudija iz Srpske, osporio je Zakon o imunitetu Republike Srpske koji je donesen u Narodnoj skupštini u aprilu.
Ova odluka nefunkcionalnog Ustavnog suda neće imati pravno dejstvo u Srpskoj zbog Zakona o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda.
U ovom predmetu Ustavni sud je razmatrao zahtjev četiri delegata Doma naroda PS BiH za ocjenu ustavnosti člana 3, 4 i 6 Zakona o imunitetu Republike Srpske. Odlukom je utvrđeno da propisivanje imuniteta od krivične odgovornosti za nosioce izvršne vlasti u članu 3 nije u skladu sa Zakonom o imunitetu BiH. Kako su saopštili, Zakon o imunitetu BiH ne propisuje imunitet krivične odgovornosti za nosioce izvršne vlasti, već samo imunitet od građanske odgovornosti za ono što učine prilikom vršenja službe.
"Krnji Ustavni sud BiH nema nadležnost da raspravlja o meritumu ovog predmeta, dakle da ocjenjuje ustavnost Zakona o imunitetu, najprije s aspekta tog da te odluke neće biti objavljene i primjenjene u Republici Srpskoj, najprije u skladu sa Zakonom o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH. Takođe, zanimljivo je primjetiti da trenutno imamo šest sudija u Sudu BiH od kojih jedna trećina govori njemački jezik kao maternji, tako da moja topla preporuka bi bila da zaposle prevodioca za njemački jezik, mnogo im je jeftinije, rentabilnije nego da to bude prevodilac s engleskog jezika upravo jer trećina sudija kao maternji jezik govori njemački", kaže Marko Romić, savjetnik predsjednika Republike Srpske.
Donošenje ovog zakona imalo je za cilj zaštitu funkcionera Republike Srpske od krivičnog gonjenja iz Sarajeva kao što je slučaj sa predsjednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom i v.d. direktora Službenog glasnika Milošem Lukićem.
Poseban je akcenat na zaštiti od odluka Kristijana Šmita.
"Ovim zakonom se utvrđuju lica koja imaju pravo da se pozovu na imunitet u odbrani u krivičnom i parničnom postupku i propisuju se posebna pravila krivičnog i parničnog postupka koja su obavezujuća za javna tužilaštva, sudove, kao i druge učesnike u krivičnom i parničnom postupku", navodi se u Nacrtu zakona.
Predsjednik NSRS-a Nenad Stevandić rekao je ranije da onaj ko bude sprovodio akte Narodne skupštine, bilo da je to predsjednik RS-a, direktor Službenog glasnika, ministri, predsjednik vlade, oni će imati jednak imunitet kao oni koji su te akte izglasali.