U Bosni i Hercegovini Milorada Dodika prikazuju kao glavnog negativca, koji navodno ruši Dejton, iako je on sa svojim timom jedini koji se u Bosni bori za dejtonske principe.
Poručio je ovo u ekskluzivnom intervjuu za ATV Sergej Lavrov, ministar spoljnih poslova Ruske Federacije.
ATV: Balkan je, takođe, jedna od najnemirnijih tačaka svijeta, to nije nikakva novost. Svi su odavno upoznati sa pritiskom Zapada na Srbe, na Republiku Srbiju, Bosnu i Hercegovinu, Republiku Srpsku. Ali, posljednjih mjeseci taj pritisak se veoma intenzivirao. Vidimo šta se sada događa u Generalnoj skupštini UN-a, na inicijativu Njemačke i Ruande se pokušava izglasati projekat o Srebrenici kojim bi se osudio cijeli jedan narod. Šta Vi mislite, koji je cilj tog projekta o Srebrenici i zašto baš u ovom trenutku?
Lavrov: Cilj da se slome Srbi još traje. Prije deset godina su pokušali da takvu rezoluciju donesu na Savjetu bezbjednosti UN-a. Mi smo uložili veto. Nemoguće je objasniti čime se na praktičnom planu rukovode Еvropljani dok guraju tu ideju, osim jednim razlogom: Srbi su previše svojeglavi. Srbi su previše samostalni u svom ponašanju, Srbi se ne pokoravaju zahtjevima da se pridruže sankcijama protiv Rusije, Srbi neće da priznaju nezavisnost Kosova, ne žele da Kosovo bude član međunarodnih organizacija. A za Zapad je to sada faktički ultimatum Beogradu. U Bosni i Hercegovini Milorada Dodika prikazuju kao glavnog negativca, koji navodno ruši Dejton, iako je on sa svojim timom jedini koji se u Bosni bori za dejtonske principe.
A Beogradu kažu "Vi hoćete da postanete član Еvropske Unije?“. Aleksandar Vučić je nedavno potvrdio evropsku orijentaciju u svojoj državnoj politici. Brisel mu odgovara: "Ako hoćete da postanete član ЕU, priznajte Kosovo i pridružite se sankcijama protiv Rusije“, jer članstvo u ЕU automatski podrazumijeva borbu protiv Rusije. I to govoriti Srbima, ignorišući u potpunosti istoriju našeg prijateljstva, naših zajedničkih bitaka za slobodu, za nezavisnost, za pravoslavlje na kraju krajeva, za Slovene, ništa od toga Zapad ne interesuje. Čak bih rekao, interesuje ih, ali sa predznakom minusa i upravo zbog toga to treba uništiti.
Oni se time bave sada sa velikim uspjehom, sad su donijeli sramotnu odluku u Savjetu Еvrope, Parlamentarna Skupština Savjeta Еvrope je glasala za to da Kosovo bude primljeno u Savjet Еvrope kao država, kao punopravan član. Za nekoliko dana, kroz par sedmica će komitet ministara Savjeta Еvrope, takođe, odlučivati o tom pitanju i nema sumnje da će izvući istu odluku. Oni već pravdaju svoje aktivnosti u vezi sa Kosovom i Savjetom Еvrope time da je na Kosovu primjetan napredak u borbi protiv korupcije, stvaranje efikasnog sistema pravosuđa. Ali svi znaju da je Kosovo teritorija potpunog bezakonja.
Ali naše zapadne kolege se ne crvene, oni o tome govore tako kao da je to skoro svjetionik demokratije. Tamo nikada nije bilo nikakve demokratije, to je teritorija organizovanog kriminala, teritorija etničkog čišćenja u odnosu prema Srbima. Čuo sam da se počevši od 2003. godine nastavlja iseljavanje Srba, i da je od januara 2003. godine oko 15% Srba koji su tada bili ostali već otišlo.
Iskorjenjuju pravoslavlje, to je očigledno. Zapadu se to sviđa. Zapad želi da se pravoslavlju nanese nepopravljiva šteta i da se pravoslavni svijet nađe pod rukovodstvom istanbulskog patrijarha koji se nalazi pod direktnom komandom Sjedinjenih Država. Oni ga finansiraju i on ispunjava sve njihove hirove.
Ista je politika i prema Republici Srpskoj. I sada samoimenovani njemački visoki predstavnik, koji je nelegitiman, jer ga nije potvrdio Savjet bezbjednosti kako bi trebalo da bude, pokušava na sve načine da diskredituje Republiku Srpsku i zastupa stav o unitarizaciji Bosne i Hercegovine, pokušava da igra sa nekim političkim snagama srednjobosanskih Hrvata, ali, ipak, i bosanski Hrvati imaju svoje viđenje toga kako će braniti svoj identitet i principe Dejtona o ravnopravnosti tri konstitutivna naroda. Sve je to tužno. To rade ljudi koji s vremena na vrijeme optužuju nas i druge zemlje za kršenje Povelje UN-a, za kršenje rezolucija Savjeta bezbjednosti. A to što oni sada guraju u svojstvu dnevne agende za Bosnu i Hercegovinu jeste direktno potkopavanje rezolucije Savjeta bezbjednosti UN.
Možda je baš zbog toga gospođa Tomas Grinfild, predstavnik SAD-a pri UN-u u Njujorku, rekla poslije donošenja rezolucije o pozivu, o pozivu na prestanak vatre u Pojasu Gaze tokom mjeseca ramazana, rekla je "Da, rezolucija je donesena, SAD to nisu ometale, bili smo uzdržani, ali svi mi znamo da ova rezolucija nije obavezujuća“. Uprkos tome što je u Povelji UN-a napisano da su sve rezolucije Savjeta bezbjednosti obavezujuće. Ali, vidite za SAD rezolucije o Palestini, Balkanu, ako one zastupaju interese srpskog naroda, one nisu obavezujuće. I to treba imati na umu.
Kompletan intervju Sergeja Lavrova za ATV pogledajte u video prilogu.