Šef Kluba poslanika SNSD-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Sanja Vulić rekla je da američki ambasador u BiH Majkl Marfi neprestano radi na reviziji Dejtonskog mirovnog sporazuma i da je "uzeo pod skute" Sud i Tužilaštvo BiH.
Vulićeva je podsjetila da se predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku sudi po nepostojećem zakonu njemačkog turiste Kristijana Šmita, čije imenovanje za visokog predstavnika u BiH nije potvrđeno rezolucijom Savjeta bezbjednosti UN.
"Postavlja se pitanje kako Tužilaštvo i Sud mogu da sude nekome po nepostojećem zakonu, a mi u Parlamentarnoj skupštini nismo glasali za izmjene Krivičnog zakona po kojem se sudi predsjedniku Srpske", rekla je Vulićeva novinarima.
Ona je pred novinare zajedno sa poslanikom SNSD-a Miloradom Kojićem izašla u majicama sa likom Milorada Dodika i porukom "Mi znamo šta branimo, oni ne znaju šta napadaju", čime su, kako kaže, željeli da pruže otpor neustavnom radu Tužilaštva BiH.
Vulićeva je navela da su danas poslate dvije poruke, od kojih se jedna odnosi na Marfija i reviziju Dejtonskog sporazuma, dok je druga da je SNSD opredijeljen za put ka ЕU, što skorijim ispunjavanjem 14 prioriteta.
Ona je dodala da postoje stavovi koji dolaze od ЕU i sa kojima se ne slaže, kao što su ucjene.
"Bili ste svjedoci kada nam nisu dozvoljavali ogromne projekte, jer nismo pristajali na ucjene. Ne slažem se ni sa uplitanjem /šefa delegacije ЕU u BiH Johana/ Satlera u zakonodavnu vlast. Mi smo birani poslanici i ne može nam on kreirati kako će koji zakon izgledati", rekla je Vulićeva.
Ona je istakla da izjave Marfija o zaštiti suvereniteta BiH nisu u skladu sa njegovim konstantnim napadima na jedan od entiteta u BiH, podsjećajući da je Ustav jasno rekao da je BiH sastavljena od dva entiteta i tri konstitutivna naroda.
"Činjenica da je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik trajno opredijeljen za dejtonsku BiH i postavlja se pitanje kako neko ko se zalaže za dejtonsku BiH može biti glavni krivac?", upitala je Vulićeva.
Ona je navela da Šmitu, Marfiju i nekim drugim koji dolaze u BiH nije stalo ni do Srba, ni do Hrvata i Bošnjaka, već samo do njihovih interesa, ističući da "dio međunarodne zajednice na čelu sa Marfijem juriša na sva bogatstva BiH".
"Nije poenta u imovini BiH, za koju znamo kakvi su naši stavovi. Ovdje je riječ o činjenici da Šmit sa određenim privatnicima želi da privatizuje šume da bi i kiseonik počeo da nam naplaćuje i to su informacije iz njegovog kabineta, jer nije da svi tamo ćute", naglasila je Vulićeva.
Ona je navela i da se ozbiljnim politikama i dijalogom između političkih aktera mogu prevazići sve krize i ostati u okvirima dejtonske BiH koja jedina ima budućnost.
Govoreći o tački dnevnog reda koja se odnosi na davanje saglasnosti za ratifikaciju Ugovora o finansiranju zaključenog između Republike Srpske, BiH i Еvropske investicione banke za projekat medicinskog kompleksa Banjaluka, Vulićeva je rekla da su predstavnici "trojke", nakon što su imali uvid u dokaze da u taj projekat nije uključena osoba sa crne liste SAD, obećali da će glasati za ovu tačku.
"Kolege su se izvinile i rekli su da nisu znali za to i da im je žao što su ugrozili zdravlje svih građana Republike Srpske koji koriste zdravstvenu zaštitu Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske, te da će podržati", rekla je Vulićeva.
Ona je dodala da će se na jednoj od narednih sjednica naći evropski zakoni, kao i da je prioritet zakon o sprečavanju pranja novca.
"Kada postoji dogovor i kompromis, a ne ucjena brzo se dogovorimo i izglasamo kako druge, tako i evropske zakone", zaključila je Vulićeva.