Sjednica u četvrtak

Mreže gore zbog rezolucije o Srebrenici: O kakvoj kolektivnoj odgovornosti pišu?

  • Izvor: ATV
  • 21.05.2024. 19:07

Društvene mreže gore zbog rezolucije o Srebrenici. Muslimani su se toliko povampirili da većina piše kako su krivica i odgovornost za zločin u Srebrenici kolektivni.

"Pa vidite da je to sve bolesno. Zamislite kolektivna odgovornost. Hoćete sa nekim da živite kolektivno a onda kažete da taj neko drugi ima kolektivnu odgovornost. Apsolutno odbijam bilo koju takvu tezu. Smatram da su besmislene, bolesne, da su beskorisne i da su samo nešto što može da oteža ovoj državi“, kaže srpski član Predsjedništva BiH Željka Cvijanović.

Rezolucija neće donijeti ništa dobro. O kakvom pomirenju pričaju muslimani dok bjesomučno pišu o krivici cijelog naroda?

"Riječ je o sijanju mržnje i unaprijed korišćenju te rezolucije za ugrožavanje mira i prava srpskog naroda i Republike Srpske na postojanje“, kaže predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić.

Na sve to, ima i onih koji najavljuju ‘’otrježnjenje za Srbe u četvrtak’’. To je sumanuta priča. 

"Pozivam sve Srbe da ignorišu tu temu i na društvenim mrežama. Naš stav je jasan, nelegalno pokrenuta inicijativa. To je samo muslimanski hir u BiH. Nije bilo odluka niti jednog organa u BiH. To je unilateralni krivični čin Lagumdžije i onih njegovih koji mu to govore, Bećirovića i drugih. To će dovesti do ubrzanijeg stepena raspada BiH nego što oni mogu da zamisle“, kaže predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik.

Rezolucija uništava posljednje tkivo mogućnosti zajedničkog života, kaže Siniša Karan, profesor ustavnog prava. Vrlo je jasan: kad u multietničkoj državi poput BiH ne postoji zajednički osjećaj pripadnosti i želje da živite jedni pored drugih, i ako jedni smatraju da ne mogu da ostvare svoj egzistencijalni nacionalni interes, onda nema razloga da se u takvoj državi i ostaje. 

"Sva međunarodna akta u takvoj situaciji kad jedna država postaje nefunkcionalna, pogotovo federalna, po principu samoopredjeljenja, stvaraju se uslovi da drugačije promišljate, razmišljate, s kim ćete i kako da živite. Е to su oni doveli ovom nesrećnom antisrpskom rezolucijom o Srebrenici. I još ćemo jednom ponoviti - tamo nije bilo genocida nego strašnog zločina“, kaže profesor ustavnog prava Siniša Karan.  

Rezolucija o Srebrenici naći će se na sjednici Generalne skupštine Ujedinjenih nacija u četvrtak. Podsjećamo da Zlatko Lagumdžija, šef bh. Misije u UN-u, nije imao saglasnost Predsjedništva za ovo što je uradio. Podsjetnik i da je jedino Predsjedništvo BiH nadležno za vođenje spoljne politike koju, na terenu, nakon usaglašavanja, provode diplomate. Zbog toga što je sve krišom radio, Željka Cvijanović, srpski član Predsjedništva, Tužilaštvu BiH podnijela je krivičnu prijavu protiv Lagumdžije jer je postupcima u vezi rezolucije prekoračio ovlašćenja i prekršio Ustav BiH. 

Pratite nas i putem Vibera

Tagovi: