Zukan Helez, ministar odbrane u Savjetu ministara BiH, sinoć je imao nastup na federalnim medijima u kojem je ponovo iznio teške riječi na račun predsjednika Republike Srpske, ali i ministara iz Srpske u Savjetu ministara.
Helez, po svemu sudeći, nije galamio ni zbog Dodika ni zbog ministara iz Republike Srpske, već zbog činjenice da je visoki funkcioner SDP-a BiH, stranke čiji je on član više od 30 godina, Ferid Buljubašić jedan od optuženih za zločin nad Srbima u Jošanici. Optužnicu protiv 13 osoba juče je potvrdio Sud BiH.
Treba napomenuti da je Buljubašić bio i šef Kabineta bošnjačkog člana Predsjedništva BiH Denisa Bećirovića, takođe SDP-ovca, a ranije i sekretar Zajedničke službe Parlamentarne skupštine BiH. Helez se zapravo ne obraća ni Dodiku ni Republici Srpskoj, nego želi da stvori probleme predsjedniku stranke Nerminu Nikšiću, koga smatraju odgovornim zbog toga što nije zaštitio Buljubašića, jer ga sud tereti za najteže oblike ratnih zločina nad civilima. On je, podsjetimo, bio komandant u tzv. Armiji BiH.
Dio SDP-a BiH želi srušiti Nikšića sa čela stranke. Tu je svakako Helez, ali i Zlatko Lagumdžija, još jedan visoki funkcioner ove stranke koji je obavljao niz važnih funkcija na nivou BiH i koga je Nikšić srušio sa čela SDP-a BiH. Za novog predsjednika, kako se čini, žele upravo Bećirovića. Na tom putu su spremni žrtvovati saradnju unutar Trojke i saradnju na nivou BiH.
Uzavrela jesen dolazi u SDP. Dok se unutar stranke vodi bitka za prevlast, pojedini njeni članovi su pred Sudom BiH suočeni sa teškim optužbama.
Zanimljivo je pomenuti i da je ministar odbrane BiH u svojoj zvaničnoj biografiji, koja se može pronaći na sajtu Savjeta ministara BiH, odnosno Ministarstva odbrane, naveo da je bio član tzv. Armije BiH od 1991. do 1993. godine iako je takozvana Armija BiH osnovana 15. aprila 1992. godine.
Inače, i aktuelni šef Bećirovićevog kabineta Alija Kožljak je bio vojno lice u sarajevskom 1. korpusu tzv. Armije BiH, pa se za bh. prilike postavlja sasvim opravdano pitanje da li SDP BiH definitivno gubi demokratski karakter i postaje još jedna od stranaka iz političkog Sarajeva kojom upravljaju pripadnici ratnih obavještajno-bezbjednosnih struktura?