Ustaški genocid nad Srbima tokom Drugog svjetskog rata, čiji je simbol i najveće stratište Jasenovac, odnosno Gradina, predstavlja traumu čije posljedice srpski narod osjeća i danas, izjavila je delegat srpskog naroda u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH Snježana Novaković Bursać.
- Stoga je jako važno da se na institucionalnom, kolektivnom i pojedinačnom nivou na ispravan način odnosimo prema tom bolnom dijelu svoje prošlosti - da se sjećamo, obilježavamo, proučavamo, pišemo i dokumentujemo, a sve s jednim ciljem - da se nikada više ne ponovi - izjavila je Bursaćeva povodom obilježavanja Dana sjećanja na žrtve genocida u logoru Јasenovac.
Ona je rekla da je sjećati se, i podsjećati druge na takve strahote, posebno važno imajući na umu da se svakodnevno svjedoči rasprostranjenim aktivnostima na relativizaciji, a često i na potpunom iskrivljenju činjenica o Drugom svjetskom ratu i stradanjima, a sve sa ciljem političkih prekomponovanja odnosa.
- Nevine žrtve genocida nad srpskim narodom počinjenog tokom trajanja NDH zaslužuju poštovanje, sjećanje i dostojanstven odnos i svaka generacija treba da tom procesu da svoj što kvalitetniji doprinos. One su istovremeno i bolna opomena o potrebi viševjekovne i svakodnevne borbe i uzdizanja našeg naroda radi opstanka na ovim prostorima, koji je i danas aktuelan - zaključila je Bursaćeva za Srnu.
U Donjoj Gradini će u nedjelju, 23. aprila, biti obilježen Dan sjećanja na žrtve ustaškog zločina-genocida u koncentracionom logoru Јasenovac.
Donja Gradina je najveće stratište u sistemu koncentracionih logora "Јasenovac", koji je formiran u avgustu 1941. godine, neposredno nakon proglašenja Nezavisne Države Hrvatske.
Međunarodna komisija za istinu o jasenovačkom sistemu hrvatskih koncentracionih logora zaključila je da su Hrvati u Јasenovcu i Donjoj Gradini ubili više od 700.000 Srba, 80.000 Roma i 23.000 Јevreja.
Među stradalima za 1.337 dana postojanja logora Јasenovac bilo je skoro 20.000 djece.