Svjetska banka odobrila je danas novo finansiranje od 32 miliona američkih dolara za investiranje u energetsku efikasnost u BiH.
Investiranje u energetsku efikasnost odnosi se na renoviranje škola i bolnica širom BiH, što uključuje čistije i efikasnije grijanje, bolju izolaciju, bolje osvjetljenje i ukupno poboljšanje uslova u objektima, saopšteno je iz Svjetske banke.
Ova sredstva su dodatak na prethodni paket od 32 miliona američkih dolara koji je Svjetska banka odobrila u martu 2014. godine, a u okviru kog je u BiH obnovljeno više od 60 škola i bolnica.
Time su omogućeni bolji uslovi u školama i u bolnicama, a direktnu korist je ostvarilo više od 500.000 učenika i pacijenata.
U renoviranim objektima smanjena je potrošnja struje i do 60 odsto, što je ušteda od preko 512.000 mega-vata.
Sve to je vodilo smanjenju emisije ugljen-dioksida od 189.000 metričkih tona, što je ekvivalent zagađenju koje proizvodi oko 2.000 automobila.
BiH koristi mnogo više energije od drugih zemalja Evrope, a polovina te energije se troši u zgradama koje imaju nedostatke, poput loše izolacije, zastarjelih sistema grijanja i neadekvatnog osvjetljenja, navodi se u saopštenju.
Šef Kancelarije Svjetske banke u BiH Emanuel Salinas rekao je da se javni objekti u BiH tokom zime ne griju dovoljno zbog visokih troškova.
"Hladne škole i bolnice predstavljaju loše okruženje za učenje za djecu i loše okruženje za oporavak pacijenata. Ovom investicijom poboljšavamo uslove u školama i bolnicama u BiH", rekao je Salinas.
On je istakao da ove investicije pružaju i dodatne koristi, uključujući značajno smanjenje računa za električnu energiju, kao i smanjenje zagađenja vazduha.
U BiH ima oko 7.600 javnih zgrada, odnosno 2.908 u Republici Srpskoj i 4.419 u FBiH za koje su potrebne investicije u energetsku efikasnost procijenjene na od 350 do 510 miliona evra.
Cilj ovog prijekta je poboljšanje stanja u određenim školama i bolnicama, kao i uspostavljanje mehanizma kojim se mogu mobilizovati dodatna sredstva koja bi se koristila za renoviranje većeg broja objekata.