Kancelarija disciplinskog tužioca Visokog sudskog i tužilačkog savjeta /VSTS/ BiH odbacila je pritužbu Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženja nestalih lica na devet sudija i šest tužilaca za koje smatra da su diskriminatorski postupali protiv Srba u predmetima ratnih zločina, rečeno je Srni u ovoj kancelariji.
Kancelarija disciplinskog tužioca navodi da u svom radu mora imati u vidu ograničenja u pogledu vremenskog važenja Zakona o Visokom sudskom i tužilačkom savjetu BiH, koji je stupio na snagu u 2004. godini, te opšteg roka zastare pokretanja disciplinskog postupka, propisanog članom 72 Zakona o VSTS BiH.
Zbog toga je Kancelarija disciplinskog tužioca izvršila istragu navoda iz pritužbi imajući u vidu vlastite prerogative, te provjerom aplikativnih materijala prijavljenih sudija i tužilaca utvrdila da nema dokaza o izvršenom disciplinskom prekršaju iz članova 56 i 57 tačke 19 Zakona o VSTS BiH koji se odnosi na dostavljanje informacija o poslovima i dužnostima koje su obavljali u ratu.
"Spomenute činjenice o prijavljenim sudijama i tužiocima provjeravala je Nezavisna pravosudna komisija, što znači da su sve informacije o `ratnoj prošlosti` bile poznate tada nadležnom tijelu, prije inicijalnih imenovanja sudija i tužilaca nakon izvršene reforme pravosudnog sistema", ističu u Kancelariji disciplinskog tužioca.
Republički centar za istraživanje rata, ratnih zločina i traženja nestalih lica u oktobru prošle godine dostavio je VSTS informaciju sa imenima devet sudija i šest tužilaca za koje smatra da su diskriminatorski postupali protiv Srba u predmetima ratnih zločina, a koji i danas obavljaju funkcije u pravosudnom sistemu BiH.
Na tom spisku je i sudija Šaban Maksumić, koji je bio u Sudskom vijeću koje je donijelo oslobađajuću presudu u predmetu "Orić i Muhić”.
Istog mjeseca, VSTS BiH usvojio je zaključak da informacija Centra za istraživanje rata i ratnih zločina i traženje nestalih lica Republike Srpske, zajedno sa prilozima, bude dostavljena Kancelariji disciplinskog tužioca VSTS-a BiH, te od njega zahtijevala prioritetno postupanje.