Državljanstvo BiH više ništa ne znači za preko 95 hiljada građana. Bivši državljani ispisani su na lični zahtjev. Za to se nikome nisu morali pravdati, ali je razloga mnogo. BiH pasoš najčešće bacaju u vodu zbog njemačkog ili austrijskog. Odricanje državljanstva BiH košta 800 maraka.
"U neformalnim razgovorima najčešće navode kao stvarni razlog: pravo na posjedovanje nekretnina, olakšano putovanje, olakšano studiranje u inostranstvu, bolji radno-pravni status i slično. Veliki broj državljana BiH koji se u posljednje vrijeme odriče državljanstva BiH je rođen u inostranstvu, mlađi su od 30 godina, nisu bili integrisani u BH društvo, obrazovani su i potpuno integrisani u sredinama u kojima žive i puno bolje govore engleski i njemački nego jezike koji su u upotrebi u BiH", rekli su u Ministarstvu civilnih poslova u SM BiH.
Pasoš BiH za građane u Republici Srpskoj uglavnom je druga opcija. Svake godine raste broj zainteresovanih za državljanstvo Srbije.
"Ne predstavlja mi ništa, šta će mi predstavljati. Pa ovo je entitet Republike Srpske", odgovorili su građani na pitanje šta za njih predstavlja državljanstvo BiH.
"Šta mi predstavlja? Meni predstavlja Republika Srpska, ništa više. Ne idem nigdje, ne interesuje me.. Tu sam gdje sam. Ovdje mi je lijepo. Ništa više", dodao je drugi građanin.
U drugom entitetu druga priča. Pasoš BiH je jedina opcija koje se ne bi odrekli.
"Nikad naravno. Zašto bih se odrekla svog državljanstva", rekli su u Sarajevu građani.
"Ja to nikad ne bih da vam pravo kažem. E sad kakav je svijet, kakva je politika, ja se ne čudim što idu odavde", dodao je drugi.
Sporazum o dvojnom državljanstvu, BiH ima sa Srbijom, Hrvatskom i Švedskom. Pasoši ovih zemalja, prema istraživanjima brojnih svjetskih agencija, vrijede više od pasoša BiH. BiH se nalazi na 47. mjestu i dijeli ga sa Mikronezijom.