Sjednica Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH na kojoj će pred poslanicima biti izvještaj komisije Kolegijuma o nastojanju za postizanje saglasnosti o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o metrologiji BiH zakazana je za utorak, 15. april.
Predlagač izmjena i dopuna Zakona o metrologiji je Komisija ovog doma za borbu protiv korupcije, a u obrazloženju je navedeno da se predlažu zakonodavna rješenja u vezi sa zaključcima koje je donio Predstavnički dom.
Predstavnički dom ranije je podržao zaključke prema kojima smatra da je metrologija oblast u kojoj postoji prevelika samostalnost u odlučivanju rukovodioca Instituta za metrologiju BiH, te da nisu dovoljno uključene zakonom definisane institucije.
Pred poslanicima će se naći i izvještaj komisije Kolegijuma o nastojanju za postizanje saglasnosti o Izvještaju o javnom saslušanju ministra komunikacija i transporta u Savjetu ministara Еdina Forte u vezi sa radom Ministarstva.
U odluci o javnom saslušanju navedeno je da je cilj bio da se, između ostalog, utvrdi zašto je Ministarstvo komunikacija i transporta u 2023. i 2024. godini od 11 planiranih zakona u parlamentarnu proceduru uputilo samo jedan i koji su razlozi za generalno loše rezultate rada Ministarstva, odnosno zašto nisu realizovani brojni zaključci Komisije za saobraćaj i komunikacije Predstavničkog doma.
Podnosilac je Komisija za saobraćaj i komunikacije ovog doma.
Na dnevnom redu je i Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o osnovama bezbjednosti saobraćaja na putevima u BiH koji se odnosi na jasnije definisanje i oštrije kažnjavanje bahate vožnje.
Predlagači izmjena i dopuna Zakona o osnovama bezbjednosti saobraćaja na putevima u BiH koji će se pred poslanicima naći u prvom čitanju jesu poslanici Saša Magazinović i Jasmin Imamović.
Oni u obrazloženju navode da bi jasnije definisanje pojma "bahata vožnja" trebalo da podigne svijest učesnika u saobraćaju o opasnostima koje izazivaju brzina, vožnja pod uticajem alkohola, narkotika, preticanje na punoj liniji, kao i prolazak na crveno svjetlo.
Na dnevnom redu su i izvještaj o radu i finansijski izvještaj Agencije za poštanski saobraćaj BiH za 2024. godinu i izvještaj o radu Pravobranilaštva BiH za prošlu godinu u kojem je navedeno da je prošle godine Pravobranilaštvo primilo 66 premeta više nego 2023. godine.
U izvještajnom periodu je novčana vrijednost spora, a vrijednost ukupno riješenih 150 parničnih predmeta u korist BiH iznosila je 29.356.616 KM, dok je vrijednost 111 parničnih predmeta riješenih u korist suprotne stranke iznosila 2.392.435 KM.
Dnevnim redom je predviđeno i da poslanici razmotre izvještaje o radu komisija Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH, kao i izvještaje o radu zajedničkih komisija oba doma Parlamentarne skupštine BiH za prošlu godinu.
Na dnevnom redu je završni izvještaj o sprovedenim pilot-projektima uvođenja novih tehnologija u izborni proces u BiH i Studija izvodljivosti za uvođenje specifičnih izbornih tehnologija u izborni proces BiH, čiji je podnosilac Centralna izborna komisija BiH.