Borac protiv Rusije može biti samo onaj ko ih intimno prezire, a otuda i rješenje zagonetke - otkud Šmit u BiH? Nijemac nije slučajno odabran za let prema Sarajevu. Neophodan je bio neko ko će sasjeći sve veze BiH i Rusije i uništiti sve političare koji održavaju dobre odnose sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom.
Zbog toga se može reći da je Kristijan Šmit posljednji Bajdenov vojnik koji je željan da se sveti Rusiji koja mu je zagorčala ministarski mandat od 2014. godine do 2018. nakon čega je svoju političku karijeru morao da nastavi van Njemačke.
Zbog nemira u Ukrajini 2014. godine Еvropska unija uvodi sankcije Rusiji. Odgovor Moskve je bio embargo na uvoz jabuka, a ubrzo i na ostalo voće i povrće.
Na čelu Ministarstva za hranu i poljoprivredu Njemačke u tom trenutku je Kristijan Šmit. Genijalno, pokreće akciju domaće potrošnje jabuka uz frazu "Jabuka dnevno drži Putina podalje" i ismijava ruski embargo. Nakon blagog porasta potrošnje uslijedio je pravi debakl i protesti.
Godinu dana ranije Njemačka je izvezla u Rusiju jabuka u vrijednosti 46 miliona evra. Kada je 2014. godine u julu uveden embargo njemački poljoprivrednici su uspjeli da dođu tek do polovine prihoda od prošle godine.
Alternativna tržišta se nisu pokazala isplativim, a uslijedili su protesti. Njemački farmeri optuživali su ministra Šmita za nesposobnost. Pomoć države nije bila dovoljna, a Šmit je zahtjeve ignorisao prateći više rješenja na nivou ЕU, nego što se orijentisao na pomoć domaćoj privredi.
Farmeri su ga optužili da nije učinio dovoljno da pronađe rješenje za pomoć njemačkoj poljoprivredi, a mnogi farmeri su bankrotirali.
Uz to i druga "idejna" rješenja, Šmitov mandat na čelu ministarstva bio je čist debakl.
Sa ličnom kartom poklonika nacističkih vojnika bio je sigurna karta da će kolonijalna uprava u BiH uspješno sasjeći veze Moskve i Banjaluke. Šmit nije zamišljen da bude nikakav mirovni faktor u BiH, nego snajperista koji gađa Moskvu.