Paljenje zastave Srpske, na Dan Republike u Zenici i Konjicu nije nikakav šok, ali ne treba da očekujemo da će bilo ko preuzeti odgovornost za isti, rekao je istoričar Aleksandar Raković iz Beograda.
- Ovakvi incidenti nisu iznenađenje. Ne treba da očekujemo ikakve akcije da će biti sprovedene sa njihove strane - ističe Raković.
Kako on dodaje, u Srpskoj postoji veći prag tolerancije, u odnosu na FBiH, te želja za saživotom.
- Oni imaju pravo na svoj stav, ali nemaju pravo da ugrožavaju postojanje drugog naroda, odnosno srpskog naroda. Ukoliko ne bude osuda iz političkog Sarajeva, a neće biti, treba da očekujemo samo još gore akte - navodi Raković.
Raković ističe da paljenje zastave Srpske zapravo predstavlja njihovu nemoć, ali da ono što FBiH ne shvata, jeste da ovakvi događaji ujedinjuju srpski narod.
- Ovo homogenizuje srpski narod, narod koji je već okupljen oko Republike Srpske, a ovakvi događaji još više privlače srpski narod jedne oko drugih - rekao je Raković.
Još jednom je ponovio, da je bilo i gorih incidenata, za koje niko nije preuzeo odgovornost.
- MUP u Federaciji je bio organizator, dijela u Konjicu i Zenici, a ako se prisjetimo, bilo je i neuporedivo gorih situacija. Sjetite se samo događaja u Potočarima, kada je "kamenovan", predsjednik, tadašnji premijer Srbije Aleksandar Vučić.
Kada je riječ o proslavi Dana Republike, Raković navodi da je ponosan što je gledao takvu veličanstvenu proslavu.
- Republika Srpska je velika pobjeda srpskog naroda, koji nikada neće pristati da budu građani drugog reda - zaključio je Raković.