Pravo je pogaženo od same optužnice protiv Dodika i Lukića. Proces jeste farsa, ali cilj tog procesa je dalje urušavanje ustavnih prava Republike Srpske, a samim tim i BiH.
Čulo se to u ATV specijalu posvećenom suđenju predsjedniku Republike.
Pravni stručnjaci napominju da je Dejtonom Republika Srpska unijela svoju državnost u BiH.
"Nijedan zakon u BiH nema suprematiju nad zakonima Republike Srpske. Sud BiH oni u političkom Sarajevu pokušavaju da predstave kao Vrhovni sud, bili bi najsrećniji da to jednog dana bude vrhovni sud i da jednostavno dovode u pitanje mogućnost rada sudova u Republici Srpskoj i da ih veže za ono što smo vidjeli u radu Suda BiH i Tužilaštva BiH", kaže akademik Vitomir Popović.
Nije slučajno da se ide na instituciju predsjednika Republike. Da se dovodi u pitanje primjena zakona koje je donijela Narodna skupština, a predložila Vlada Republike Srpske.
Ukoliko bi osudili predsjednika Republike, tu se ne bi stalo. Uslijedio bi nastavak udara na imovinu Srpske i sve druge njene zvaničnike. Jasno je da je pravosuđe BiH odavno odrođeno i od BiH i od njenih naroda, kaže Ognjen Tadić, međutim, ovdje je davno trebalo da reaguje i pravosuđe Republike Srpske, da zaštiti njen ustavni poredak.
"Zaista je meni neprihvatljivo da svi oni napadi na ustavni poredak Republike Srpske, na ustavno uređenje, to je krivično djelo prema Krivičnom zakonu Republike Srpske, prolaze ispod radara tužilaca i Tužilaštva Republike Srpske. Kako da se ništa ne dešava? Imate tamo nekog Šmita, ja ne znam kako oni njega doživljavaju? Koji je potpuno nelegalan, potpuno nelegitiman, svakom pogledu, koji organizuje akciju protiv izabranog predsjednika Republike i protiv Narodne skupštine ukidajući njene zakone", kaže pravnik Ognjen Tadić.
A upravo takvog Šmita, Ustavni sud BiH proglasio je zakonodavcem. Zbog toga bi Republika Srpska trebalo da reaguje bez obzira na to kakva bude presuda.
"Pogledajte koliko je revidiran Dejtonski mirovni sporazum,. Pitanja koja su inače legalizovana pred Savjetom bezbjednosti, Republika Srpska koja je tema međunarodnog prava, ovim - derogacijom njenog Ustava i njenog ustavno pravnog statusa u BiH na podzakonski akt, svodi se na nivo teme centralnih organa i BiH. To je najdrastičniji momenat do kojeg je doveo ovaj postupak protiv Ustava Republike Srpske. Namjerno kažem protiv Ustava Republike Srpske, ne samo funkcije predsjednika, nego se u optužnici vidi protiv svake javne funkcije", objašnjava Dragan Dakić, profesor međunarodnog prava.
Upravo zbog toga bi i svi politički akteri trebalo da pokažu minimum patriotizma i da zanemare lični animozitet prema nekom od političara, jer se ovdje radi o odbrani institucija, poručili su sagovornici. Republika Srpska ostaje jedini garant opstanka Srba sa ove strane Drine.