Rukovodstvo Ustavnog suda BiH traži potpunu finansijsku autonomiju. Ne dopada im se to što, prilikom kreiranja budžeta, za svoj prijedlog moraju da traže saglasnost Predsjedništva Bosne i Hercegovine. U Srednjoročnom planu razvoja pišu da im često nedostaje novca kako bi obavljali svoju funkciju i da iznos koji odrede kao dovoljan biva drastično smanjen. Zato traže poseban status među budžetskim korisnicima.
"I pored činjenice da Ustavni sud BiH samostalno priprema, utvrđuje i usvaja prijedlog svog budžeta, u daljoj proceduri njegovog odobravanja, utvrđivanjem državnog budžeta, Ustavni sud BiH se tretira kao “obični” budžetski korisnik, a njegov budžet dijeli sudbinu budžeta ostalih institucija. Stoga se nameće potreba da se Ustavnom sudu BiH osigura posebna pozicija, tretman i samostalnost u ukupnoj proceduri utvrđivanja i donošenja budžeta," naveli su u Ustavnom sudu.
Ustavni sud BiH već ima finansijsku nezavisnost da samostalno raspoređuje odobrena sredsva, a samostalno ih i planira. Prijedlog Budžeta Ustavnog suda, koji sami kreiraju, šalje se u Predsjedništvo BiH na dobijanje saglasnosti, a novac se isplaćuje u okviru budžeta insitucija BiH. U planu rada nije precizno navedeno šta smeta rukovodstvu Ustavnog suda i šta podrazumijeva “poseban status” koji traže. Iz Ministarstva finansija i trezora BiH poručuju da u zakonu po kome rade nema prostora za dileme.
"Ministarstvo finansija i trezora BiH prilikom priprema nacrta budžetskih dokumenata postupa u skladu sa odredbama Zakona o finansiranju institucija BiH kojim nije utvrđena financijska nezavisnost Ustavnog suda BiH," saopšteno je iz Ministarstva finansija i trezora BiH.
Iz budžeta Ustavnog suda BiH isplaćuju se i plate za šest domaćih i troje stranih sudija. Baš se o nezavisnosti Ustavnog suda dosta pričalo, posebno u Republici Srpskoj, ali ne zbog finansija, nego zbog stranih sudija i preglasavanja. Nije tajna da se predstavnici dva, od tri, naroda u BiH zalažu za odlazak sudija iz inostranstva. Tekst Zakona o Ustavnom sudu već neko vrijeme je spreman, ali za njega nema saglasnosti, i to prvenstveno zbog protivljenja političkih predstavnika bošnjačkog naroda.