Na vanrednoj sjednici Savjeta bezbjednosti UN-a o BiH, izgleda bi mogao da se obrati onaj koji je samo zakomplikovao odnose u BiH - Kristijan Šmit.
Na tome, nezvanično, insistiraju SAD.
Ako se nelegalni Šmit obrati, govoriće u tijelu koje ga nije priznalo. Vlada Srpske u svom izvještaju upozorila je kako je Šmit izazvao krizu u BiH i sabotirao put ka ЕU.
"Šmit je vidjevši da su partneri na vlasti u BiH iz reda različitih naroda dokazali koliko mogu postići, namjerno izazvao političku krizu da poremeti integraciju BiH u ЕU, koja mu služi kao argument da BiH ne zaslužuje suverenitet niti da njome upravljaju njene demokratske institucije", navodi se u izvještaju.
Ako Šmit bude govorio tamo gdje ga nisu priznali, to znači samo jedno - da velike sile žele da sabotiraju istinu iz Republike Srpske.
Šmit bi, kažu u Srpskoj, trebalo da objasni kako je kršio Ustav i zakone BiH.
"Kristijan Šmit jedino što može da kaže jeste da je ovdje kršio Ustav, da je kršio zakone i sve opšte i pojedinačne norme koje je mogao da prekrši. Dakle, takav jedan čovjek definitivno ne zaslužuje da se bilo gdje obraća a pogotovo u Savjetu bezbjednosti. Nažalost američka politika prema Srbima je takva da oni sve što je nelegalno prihvataju, a ono što je legitimno i legalno ne prihvataju", kaže Milorad Kojić, poslanik SNSD-a u PD PS BiH.
Nakon Izvještaja Vlade Srpske, nelegalni Šmit bi izgleda da opravda svoja nedjela u BiH. Sve što bude govorio, biće suprotno izvještaju Vlade.
"Da će iznijeti njegov pogled na situaciju u BiH i naravno to će biti predstavljeno potpuno suprotno onom što recimo Vlada Republike Srpske dostavlja u svojim redovnim izvještajima prema Ujedinjenim nacijama. Oni pokušavaju da ublaže ono što je na neki način očekivano da se desi, a to je da se vidi jedna jasna slika o BiH", ističe Miloš Šolaja iz Centra za međunarodne odnose.
U Savjetu bezbjednosti od Vlade Srpske već su više puta čuli da Srbi u BiH žele mir i poštovanje Dejtonskog sporazuma. Sve to uglavnom ruše stranci poput Kristijana Šmita.