To što novo okupljanje u Bužimu, pod zastavama tzv. Armije BiH, i uz ratne pokliče ovaj put nije prošlo ni bez pucnjeva, nije mnogo zabrinulo strane ambasade. Sve do naših pitanja se nije oglasila niti jedna. A pitanje, zašto nisu osudili provokacije sa Hasinog brda kod Bihaća, poslali smo ambasadama Sjedinjenih Država, Britanije, Njemačke i kancelariji OHR-a. Brže bolje reaguju na sve ono što se, i to legitimno, dešava u Srpskoj. Zašto nisu i na otvorene pozive na sukob iz drugog entiteta, ne odgovaraju. Iz britanske Ambasade stiže poprilično neprecizno saopštenje.
“Stav Ujedinjenog Kraljevstva je jasan i konzistentan, naglašen tokom posljednjeg sastanka PIK-a, pozivajući sve lidere da grade atmosferu međusobnog povjerenja te da se uključe u dijalog, između ostalog i tako što će odmah prestati sa retorikom podjela i eskalacija te destabilizirajućim političkim aktivnostima ili odlukama”, saopšteno je iz britanske Ambasade.
O Bužimu konkretno, ratnim zastavama, pokličima i ostaloj ratnoj ikonografiji, ni riječi. Nikakvog odgovor nema iz njemačke Ambasade. Iz američke poručuju samo da osuđuju nacionalistički ekstremizam i da su zabrinuti. Iz kancelarije OHR-a su nam na pitanje o onome što se desilo prije dva dana, odgovorili linkom za saopštenje od prije mjesec dana.
“Kristijan Šmit se oglasio u vezi s ovom i sličnim temama prošlog mjeseca, a dolje ćete pronaći link na naše saopštenje”, rekli su nam iz OHR-a.
“Agresivna retorika i potezi, bez obzira od koga dolaze, kojima se poziva na nasilje ili vraćaju mračne slike iz rata, izazivaju zabrinutost javnosti u cijeloj zemlji i predstavljaju neprihvatljivo ponašanje”, saopšteno je to u januaru.
Bila je to, navodno, reakcija na januarsko okupljanje u Bužimu. I to poprilično mlaka. Niti u jednoj rečenici se ne pominje drugi entitet ili tzv. Armija BiH. Možda se baš zato, tada okupljeni u Bužimu, nisu libili da, samo mjesec dana kasnije, na istom mjestu i zapucaju.