Ministarka spoljnih poslova BiH Bisera Turković, akter je novih skandala.
Kako Srpskainfo saznaje, Turkovićeva je otkazala za danas najavljeni sastanak sa italijanskim šefom diplomatije, Luiđijem di Majom, iako je mjesecima tražila način da do sastanka dođe.
Istovremeno, u BiH vraća desetine zaposlenih u konzulatima i ambasadama BiH, većinom Srba, a izvori Srpskainfo sumnjaju da je cilj potpuno ovladavanje DKP mrežom.
Kada je riječ o Italijanskom ministru Luiđiju di Maju, oni koji su upućeni u ovu tematiku tvrde da bi potez Turkovićeve mogao da ima izuzetno negativne posljedice po BiH, ne samo političke, nego i ekonomske, jer je Italija od ove godine najveći spoljnotrgovinski partner BiH. Da stvar bude zanimljivija, Turkovićeva je ta koja je insistirala na sastanku s ministrom.
Na kraju su službe uspjele da usaglase i termin – trebalo je da se sastanu danas, 16. marta, u vladinoj palati u Rimu. Kako saznaje Srpskainfo, Italijani su u Sarajevo poslali uobičajen protokol, u kome obavještavaju goste o formatu sastanka, dozvoljenom obezbjeđenju i slično, računajući da je stvar dogovorena. A onda je uslijedio hladan tuš.
„Turkovićeva je obavijestila ministra da nije u prilici da dođe u Italiju jer taj dan u Sarajevo stiže evropski komesar za spoljne poslove i bezbjednosnu politiku, Žozep Borelj. Italijani su na to reagovali prilično ljutito“, otkriva sagovornik navedenog portala..
Saša Čekrlija, savjetnik ministra spoljnih poslova BiH u mandatu Igora Crnatka, podsjeća da nije prvi put da se narušava ugled zemlje zbog subjektivnih odluka Turkovićeve, ali tvrdi da blamaža koju je priredila BiH pred Italijom – do sada nije zabilježena.
„Nakon vašeg višemjesečnog insistiranja na sastanku sa ino-ministrom Italije, dogovori se sastanak u Rimu za 16.3. u formatu delegacija 1+4 (+2), i vi do zadnjeg dana ignorišete desetine upita za detalje, sastav delegacije i druge protokolarne stvari da biste sastanak otkazali tri dana ranije. Nedopustivo! A prije toga sekretara MIP Italije, koji dolazi u Sarajevo, najavite kao zamjenika ministra, ali odbijete sastanak s njim, jer zaboga, nije vaš rang i na sastanak pošaljete svog zamjenika. I na sajtu ministarstva objavite da je bio sastanak sa zamjenikom ministra. Mi smo u prethodnom mandatu ozbiljno radili na unapređenju diplomatskih i ekonomskih veza sa Italijom i to je dalo značajan rezultat na polju ekonomije. Međutim, neko kasnije odluči da se igra bilateralnih odnosa s državama koje su nam jako važne“, kaže Čekrlija za Srpskainfo.
Komentarišući obrazloženje Turkovićeve, on kaže da dolazak Borelja nije razlog vrijedan otkazivanja posjete Rimu, posebno ne u ovom momentu.
Druga vijest koja ovih dana kruži Ministarstvom spoljnih poslova jeste povratak u BiH pedesetak zaposlenih u diplomatsko konzularnim predstavništvima BiH, od kojih su većina Srbi, uglavnom zbog isteka perioda na koji su imenovani, a ministarka im ne želi produžiti mandat! Oni će se vratiti u različito vrijeme 2022.
„Budući da Srbi nemaju zamjenika ministra spoljnih poslova, nema ko da se bori za Srbe zaposlene u ministarstvu, a posebno u diplomatsko-konzularnoj mreži. Postoji bojazan da će Turkovićeva ove pozicije jedno vrijeme držati upražnjene, čekati da prođu opšti izbori, a da će onda, prema imenovanju novog Savjeta ministara BiH, na upražnjena radna mjesta poslati svoje ljude od povjerenja. U suštini, radi se o planu za potpuno preuzimanja diplomatske mreže BiH od strane SDA. Srpski ambasadori i konzuli, koje imenuje Predsjedništvo BiH, u tom slučaju bili bi gotovo nemoćni“, tvrdi izvor Srpskainfo.
Čekrlija kaže da se i na ovom primjeru vidi da je učinjena velika greška kada je 2019. data saglasnost da Bisera Turković bude ministar. Tada su Bošnjaci zaustavili određena imenovanje ministara iz Republike Srpske dok smo “mi sve pustili”.
„Bilo je samo važno što prije imenovati Savjet ministara. I šta sada imamo? Velika greška je napravljena što Banjaluka nije insistirala na mjestu zamjenika ministra u MIP. Ta pozicija bi danas bila veoma značajna kada je u pitanju međunarodna vidljivost Banjaluke i međunarodna komunikacija uopšte“, smatra Čekrlija.
Prema njegovim riječima, MIP danas ne oslikava usaglašene dogovore u BiH i liči na ono ministarstvo koje je vodio Haris Silajdžić.
„Srba nema na važnim mjestima pomoćnika, a najmanje 25 Srba se vraća iz diplomatsko-konzularnih predstavništava. Možete pretpostaviti kako će odlazeća ministarka popuniti ta mjesta. Morali smo insistirati na mjestu zamjenika ministra, ali MIP važi kao glomazno ministarstvo u kojem nema novca i kao takvo očigledno nije bilo interesantno nikom osim Sarajevu zbog političke dominacije. Valjda ćemo priznati propust i insistirati da u narednom Savjetu ministara raspodjela u MIP izgleda drugačije. Lično bih insistirao na poziciji ministra“, poručuje Čekrlija.
Iz Ministarstva spoljnih poslova BiH nije stigao odgovor o otkazivanju posjete Italiji, niti odgovor u vezi sa povratkom zaposlenih iz DKP.