Federalni mediji i političari uporno priželjkuju, pa čak i pozivaju, da Evropska unija srpskom članu Predsjedništva BiH uvede sankcije, pravdajući to, kako navode, "destruktivnom politikom vlasti Republike Srpske, zaboravljajući pri tome da iz FBiH posljednjih godina neprestano dolaze udari na Republiku Srpsku, a samim tim i prava njenih građana.
Zaboravljaju federalni političari i mediji i to da su Dejtonskim sporazumom Republici Srpskoj zagarantovana prava na kojima Dodik insistira, a toga su očigledno svjesni i u Evropi.
Želje da EU Dodiku uvede sankcije, po svemu sudeći, ostaće upravo samo to, puste želje, jer u Evropskoj uniji za tako nešto nema konsenzusa.
Bitno je podsjetiti da su se, uprkos zahtjevima iz Federacije pa čak i pojedinih članica EU, neke zemlje odmah ogradile od takvih stavova, naglašavajući da sankcije nisu rješenje.
Među njima su Mađarska, Slovenija, Hrvatska, ali i neke druge članice, tako da je sasvim jasno da u EU nema konsenzusa za usvajanje federalnih želja uvođenja sankcija srpskom članu Predsjedništva.
Sve ovo je bilo jasno i tokom posjete mađarskog premijera Viktora Orbana Banjaluci, koji je tada poručio da će Srpska imati privrednu i finansijsku pomoć Mađarske.
Vjerovatno svjestan udara na Srpsku i pokušaja oduzimanja njenih prava, Orban je tokom te posjete istakao da je Republika Srpska ključna za stabilnost u cijelom regionu.