Direktor Službe za poslove sa strancima Slobodan Ujić kaže da je od ukupnog broja registrovanih migranata, oko 60 odsto njih već izašlo iz BiH preko granice sa Hrvatskom.
U BiH je do danas ušlo 9.730 ilegalnih migranata, od kojih je 7.958 izrazilo namjeru za međunarodnu zaštitu, a nije odobren nijedan od oko 700 podnesenih zahtjeva za azil, izjavio je Ujić.
On je istakao da je riječ o malom broju izbjeglih i raseljenih lica, odnosno lica ranjive kategorije, između 17 i 20 odsto, te da su ostali, više od 75 odsto, ekonomski migranti. Oko 90 odsto lica su muškarci između 18 i 35 godina.
Prema njegovim riječima, najviše je registrovano državljana Pakistana - 3.200, a riječ je o ilegalnim migrantima koji nisu izbjeglice, te 1.590 državljana Sirije koji su izbjegla i raseljena lica.
"Posljednjih mjeseci imamo problem sa Irancima kojih je u BiH ušlo oko 1.200, nakon što je Srbija za ovu državu uvela bezvizni režim. Sedmično postoji pet letova na relaciji Teheran-Beograd i oni zloupotrebljavaju taj režim, bacaju dokumenta i pokušavaju ilegalno ući u BiH i nastaviti put ka Evropi", napomenuo je Ujić.
On je ukazao da je najveći pritisak na rijeci Drini, odnosno na području između Janje (BiH) i Banje Koviljače (Srbija), gdje najviše migranata ulazi u noćnim satima, prebacuju se preko rijeke i nastavljaju put ka Unsko-sanskom kantonu, gdje se nalazi blizu četiri hiljade migranata.
"Ljudi pokušavaju i dalje da se domognu EU i najveći pritisak je na Unsko-sanski kanton, dok je u Kantonu Sarajevo smanjen pritisak. U azilantskom centru u Delijašu, a uskoro i u kasarni 'Ušivak' u Sarajevskom kantonu ima dovoljno smještajnih kapaciteta za migrante", naglasio je Ujić.