U Bostonu je protiv Mrndžića svjedočio i logoraš Slobodan Mrkajić, koji je tokom rata prošao golgotu u logorima Tarčin i Čelebići.
Ќako kaže, bilo je teško pronaći logoraše koji će svjedočiti, pogotovo što su nekima od njih nuđena velika novčana sredstva da ne svjedoče protiv Mrndžića.
- Gdje su dolazili na vrata jednom logorašu, za jednog znam, gdje su dolazili njegovi i nudili mu kuću, nudili mu auto, nudili mu sve. Međutim, to nije bilo vrijedno njegovih rana i nije htio da pristane na to - priča Slobodan Mrkajić, predsjednik Skupštine Saveza logoraša i predsjednik Sarajevsko-romanijske regije.
Prisjećati se torture i svega što se doživjelo u logorima, nimalo nije lako.
- Prošli su tu i kroz fizičke napore i vratili su se nazad kroz psihičke torture koje su prošli i zato im odajemo priznanje, što bi se reklo sapatničko – drugarsko - kaže Ane Mihajlov, predsjednik Udruženja ratnih zarobljenika i logoraša opštine Brod.
Lažnim identitetom i bjegom u Ameriku, bivši nadzornik u logoru Čelebići pokušao je izbjeći kaznu za počinjene zločine nad Srbima. Na kraju, presuda u SAD-u gdje je trenutno u pritvoru.
- Nakon 30 i više godina, treba neko da dobije satisfakciju, odnosno ta žrtva. Odnosno, da neko bude sankcionisan, kao što je taj Mrndžić u Bostonu. Toliko se prikrivao i pod lažnim imenima, napokon, nadam se, stigla ga je kazna - smatra Jovo Šupeta, predsjednik Skupštine Udruženja logoraša Sarajevsko-romanijske regije.
Imovina blokirana
- Ušao je na lažne papire, kompletna imovina je blokirana, to su nam rekli. Novac, banka, auto, sve se oduzima i sada je sve do sudije - dodaje Slobodan Mrkajić.
Minimalna kazna, samo zbog lažnog identiteta, trebalo bi da bude 10 godina, dodaje Mrkajić. Za ostalo će se, dodaje, vidjeti.
Kemal Mrndžić je pokušao da prikrije svoju ulogu u maltretiranju Srba zarobljenih u ozloglašenom logoru Čelebići 1992. Dao je i lažne izjave kako bi dobio status izbjeglice u SAD, a nakon toga i državljanstva.