Krnji Ustavni sud BiH postao je još disfunkcionalniji nego u prethodnom periodu odlaskom jedinog sudije iz Republike Srpske. Time je definitivno izgubio i svoj legitimitet.
Do 2026 godine ostaće bez svih domaćih sudija koji bi trebali da odu u penziju, a to znači da ova institucija ostaje u rukama stranih sudija. Time će se kaže Marko Romić samo nastaviti pravni teror a poveća će se i nelegitimnost bilo koje odluke.
„Ono čega se ja pribojavam da će svojim preširokim i antiustavnim tumačenjem samog ustava još mnogo negativnih odluka da dođe ove godine iz Ustavnog suda kojim će pokušati da se stvori atmosfera straha netrpeljivosti a na koncu i pravne nesigurnosti“, izjavio je Marko Romić, savjetnik predsjednika Republike Srpske.
Od danas Ustavni sud ne bi smio da donosi bilo kakve odluke, jasan je Milorad Kojić. On se i ranije ponašao kao ustavotvorac kroz preglasavanje uz pomoć stranih i dvoje bošnjačkih sudija. Odavno je izašao iz okvira u kojem je trebalo da bude, a to je da tumači usklađenost zakona sa ustavnom.
„Konstitutivnost koja je neophodna, a i na kraju krajeva je rečeno da se iz Srpske bira dvoje sudija, sada apsolutno ne postoji i on nema osnova za svoj rad. To i jeste problem, jer se dala mogućnost Ustavnim sudu da sam kroz svoja pravila uređuje svoj rad, a mi mislimo da je to pitanje koje treba biti zakonom uređeno“, istakao je Milorad Kojić, poslanik SNSD-a u PD PS BiH.
U punom i pravnom kapacitetu Ustavni sud BiH više ne postoji. Sada je problem sastava Ustavnog suda vrh ledenog brijega brojnih problema u BiH, zbog pokušaja unitarizacije i centralizacije, negiranja srpskog i hrvatskog identiteta u istorijskom i političkom smislu, kaže profesor Radomir Lukić.
„Ovde se pokazuje zapravo sva sumanutost rješenja po kome Ustavni sud u cjelosti pravno uređuje svoju ulogu u svojim pravilima a eliminiše bilo kakvu ulogu zakonodavca, odnosno parlamentarne skupštine. Slijedeći tu perverznu pravno političku logiku, sud će sada promijeniti svoja pravila pa će reći da može da radi i sa pet i sa četiri i sa tri sve je dopušteno po ovom shvatanju sudija Ustavnog suda, međutim to nije tako“, smatra Radomir Lukić, profesor ustavnog prava na Univerzitetu u Istočnom Sarajevu.
U Srpskoj smatraju da nema smisla imenovati nove sudije koje bi opet bile preglasavane i time davati legitimitet Sudu. Već godinama predlažu da se strane sudije zamijene domaćima, ali iz drugog entiteta i dalje nema volje da se taj dio Dejtonskog sporazuma provede u djelo.